1 odpowiedź

odpowiedź 3 sierpnia 2016 przez użytkownika

Zmorą osób mieszkających w blokach (choć nie tylko) są często małe łazienki. Oczywiście z początku mogą one wydawać się większe, ale jak zaczniemy wstawiać do niej niezbędne urządzenia sanitarne, to zaczyna w niej brakować nam miejsca. Robi się ciasno... I wtedy właśnie zdajemy sobie sprawę z tego, że nie mamy już zbyt wiele miejsca na pralkę, która jest również ważna w wyposażeniu każdej łazienki.

Na szczęście w obecnych czasach jest dość duży wybór pralek. Dostosowane są one praktycznie na każdy wymiar łazienki. Na rynku możemy spotkać m.in. pralki klasyczne, czyli takie ładowane od frontu; pralki TOP, czyli ładowane od góry, pralki typu Slim, czyli bardzo wąskie oraz pralko - suszarki. Poza tym istnieją jeszcze suszarki i wirówki. Na zakup pralki, suszarki i wirówki natomiast mogą sobie pozwolić jedynie osoby z bardzo dużą łazienką lub z osobnym miejscem przeznaczonym do prania i wieszania prania. Jednak, wracając do tematu małych pomieszczeń, przeważnie kupujemy zwykłą pralkę i już. 

pralka do małej łazienki

Osoby mające kłopot z wybraniem odpowiedniej pralki, mogą skorzystać ze wskazówek zawartych w dalszej części mojego wpisu. Szukając pralki ważne, aby spełniała ona nasze oczekiwania i spełniała oczywiście wymogi techniczne i powierzchniowe naszej łazienki. Szukając odpowiedniej do mojej łazienki kierowałam się również estetyką. Osobiście nie podobają mi się pralki TOP. Być może są idealne do małych łazienek, gdyż są wąskie, ale to nie jest mój typ. Nie za bardzo jestem również za pralkami typu Slim, czyli bardzo wąskimi. Do mojej łazienki pasowałyby idealnie, ale przez to, że są dużo węższe, mają również małą pojemność bębna więc i takie pralki nie są dla mnie.

Szukałam cały czas czegoś raczej klasycznego. Chciałam, żeby była to w miarę typowa ale mała pralka, ładowana od frontu, ale zarówno wąska, żeby zmieściła mi się we wnękę w łazience, która została przygotowana specjalnie pod pralkę. I taką znalazłam. Jest nią pralka firmy Amica AWS610D.  Czytając na wielu stronach internetowych oraz pytając sprzedawców, zwracałam uwagę szczególnie na klasę energetyczną, wymiary oczywiście oraz na wsadzie i poborze wody w ciągu roku. Wiadomo, inne elementy również były dla mnie ważne, ale troszkę mniej. Na pewno natomiast warto zwrócić uwagę na w/w elementy. Owa pralka ma 59,5 cm szerokości oraz 47 cm głębokości co idealnie wpasowało mi się w miejsce na nią przygotowane. Można w niej jednorazowo wyprać, aż 6 kg prania, czyli bardzo dużo jak na tak małą pralkę. Pralka Amica posiada również klasę energetyczną A+, a w ciągu roku zużywa 196 kWh oraz około 9900 litrów wody (przy około 220 praniach). 

wąska pralka

Jest to pralka, która nie posiada suszarki, ale za to dzięki szybkości wirowania1000 obrotów na minutę, pranie wyjmuje prawie suche. Warto dodać, szczególnie dla osób mających małe dzieci, że podczas wirowania poziom hałasu pralki wynosi 75 dB. Ponadto posiada ona 8 programów prania i moim zdaniem są zawarte tu wszystkie najważniejsze z nich. Należą do nich:

- Super krótkie (czas - 14 minut),

- Bawełna (czas - 3 godziny i 21 minut),

- Wirowanie (12 minut),

- Autooczyszczanie (1 godzina i 13 minut),

- Bawełna szybki ( 1 godzina i 26 minut),

- Syntetyki (1 godzina i 24 minuty),

- Wełna ( 1 godzina i 16 minut),

- Baby comfort (1 godzina 38 minut). 

Z zewnątrz pralka posiada dość spory wyświetlacz, natomiast wszystkie programy, temperaturę lub czas można ustawiać sobie według siebie. Panel sterowania został wykonany tak, by używać go było łatwo, wręcz intuicyjnie.  Do zakupionej pralki oczywiście dołączone są wszystkie niezbędne elementy montażowe oraz instrukcja. Pamiętajcie jednak, że wybierając pralkę, należy kierować się przede wszystkim swoimi oczekiwaniami oraz tym, z czego tak naprawdę będziecie korzystać. 

pralka Amica

Jeśli już jesteśmy przy małych pralkach, to warto wspomnieć jaka jest najmniejsza lodówka na świecie.

komentarz 3 sierpnia 2016 przez użytkownika Gość
Ja ostatnio do takiej małej łazienki kupiłam sobie Haiera HW80-1279, bardzo fajna praleczka :) W sumie pomijając funkcję i ładowność (wiadomo, każdy ma swoje gusta, mi absoultnie wystarczają) kierowałam się rozmiarami i tym, czy można zdemontować blat. Na szczęście ta mi po zdjęciu blatu weszła idealnie pod półki :D
komentarz 3 sierpnia 2016 przez użytkownika Gość
Moja łazienka ma 4 metry kwadratowe. Mała klitka, w której udało mi się zmieścić wannę 160 cm, umywalkę, sedes, pralkę i szafki. Z pralką był nie mały problem, gdyż kompletnie nie podobają mi się modele ładowane od góry, a te ładowane od przodu nie zawsze są tak wąskie jak deklarują producenci. Owszem pralka ma np. 37 cm, ale z tyłu wystają rurki, które zabierają kolejne 4-5 i już jest problem. Także nie każdy slim jest taki bezproblemowy.
komentarz 3 sierpnia 2016 przez użytkownika
Zgadzam się. Pralka, którą opisuję w artykule również nie do końca zmieściła się w przygotowane do niej miejsce. Mimo, że jest wąska - slim, to jak widać na zdjęciach, wystaje. To właśnie przez rurki, które niestety są potrzebne i miejsca także potrzebują. Ale myślę, że te parę centymetrów wystającej pralki nikomu nie przeszkadza. Oczywiście wszystko zależy od umiejscowienia pralki. Być może w przyszłości będą produkować jeszcze węższe i bardziej nowoczesne pralki, gdzie jak pisze producent 37 cm głębokości to jest tyle i już :)
komentarz 4 marca 2021 przez użytkownika Gość
No w sumie ta na zdjęciu nie wygląda na jakoś specjalnie małą. Ja widziałam mniejsze pralki, które potrafiły mieć otwór od góry.
...