Zmorą osób mieszkających w blokach (choć nie tylko) są często małe łazienki. Oczywiście z początku mogą one wydawać się większe, ale jak zaczniemy wstawiać do niej niezbędne urządzenia sanitarne, to zaczyna w niej brakować nam miejsca. Robi się ciasno... I wtedy właśnie zdajemy sobie sprawę z tego, że nie mamy już zbyt wiele miejsca na pralkę, która jest również ważna w wyposażeniu każdej łazienki.
Na szczęście w obecnych czasach jest dość duży wybór pralek. Dostosowane są one praktycznie na każdy wymiar łazienki. Na rynku możemy spotkać m.in. pralki klasyczne, czyli takie ładowane od frontu; pralki TOP, czyli ładowane od góry, pralki typu Slim, czyli bardzo wąskie oraz pralko - suszarki. Poza tym istnieją jeszcze suszarki i wirówki. Na zakup pralki, suszarki i wirówki natomiast mogą sobie pozwolić jedynie osoby z bardzo dużą łazienką lub z osobnym miejscem przeznaczonym do prania i wieszania prania. Jednak, wracając do tematu małych pomieszczeń, przeważnie kupujemy zwykłą pralkę i już.

Osoby mające kłopot z wybraniem odpowiedniej pralki, mogą skorzystać ze wskazówek zawartych w dalszej części mojego wpisu. Szukając pralki ważne, aby spełniała ona nasze oczekiwania i spełniała oczywiście wymogi techniczne i powierzchniowe naszej łazienki. Szukając odpowiedniej do mojej łazienki kierowałam się również estetyką. Osobiście nie podobają mi się pralki TOP. Być może są idealne do małych łazienek, gdyż są wąskie, ale to nie jest mój typ. Nie za bardzo jestem również za pralkami typu Slim, czyli bardzo wąskimi. Do mojej łazienki pasowałyby idealnie, ale przez to, że są dużo węższe, mają również małą pojemność bębna więc i takie pralki nie są dla mnie.
Szukałam cały czas czegoś raczej klasycznego. Chciałam, żeby była to w miarę typowa ale mała pralka, ładowana od frontu, ale zarówno wąska, żeby zmieściła mi się we wnękę w łazience, która została przygotowana specjalnie pod pralkę. I taką znalazłam. Jest nią pralka firmy Amica AWS610D. Czytając na wielu stronach internetowych oraz pytając sprzedawców, zwracałam uwagę szczególnie na klasę energetyczną, wymiary oczywiście oraz na wsadzie i poborze wody w ciągu roku. Wiadomo, inne elementy również były dla mnie ważne, ale troszkę mniej. Na pewno natomiast warto zwrócić uwagę na w/w elementy. Owa pralka ma 59,5 cm szerokości oraz 47 cm głębokości co idealnie wpasowało mi się w miejsce na nią przygotowane. Można w niej jednorazowo wyprać, aż 6 kg prania, czyli bardzo dużo jak na tak małą pralkę. Pralka Amica posiada również klasę energetyczną A+, a w ciągu roku zużywa 196 kWh oraz około 9900 litrów wody (przy około 220 praniach).

Jest to pralka, która nie posiada suszarki, ale za to dzięki szybkości wirowania1000 obrotów na minutę, pranie wyjmuje prawie suche. Warto dodać, szczególnie dla osób mających małe dzieci, że podczas wirowania poziom hałasu pralki wynosi 75 dB. Ponadto posiada ona 8 programów prania i moim zdaniem są zawarte tu wszystkie najważniejsze z nich. Należą do nich:
- Super krótkie (czas - 14 minut),
- Bawełna (czas - 3 godziny i 21 minut),
- Wirowanie (12 minut),
- Autooczyszczanie (1 godzina i 13 minut),
- Bawełna szybki ( 1 godzina i 26 minut),
- Syntetyki (1 godzina i 24 minuty),
- Wełna ( 1 godzina i 16 minut),
- Baby comfort (1 godzina 38 minut).
Z zewnątrz pralka posiada dość spory wyświetlacz, natomiast wszystkie programy, temperaturę lub czas można ustawiać sobie według siebie. Panel sterowania został wykonany tak, by używać go było łatwo, wręcz intuicyjnie. Do zakupionej pralki oczywiście dołączone są wszystkie niezbędne elementy montażowe oraz instrukcja. Pamiętajcie jednak, że wybierając pralkę, należy kierować się przede wszystkim swoimi oczekiwaniami oraz tym, z czego tak naprawdę będziecie korzystać.

Jeśli już jesteśmy przy małych pralkach, to warto wspomnieć jaka jest najmniejsza lodówka na świecie.