pytanie zadane 21 sierpnia 2015 w Programowanie przez użytkownika anonimowy
Spotkałem się z takim pojęciem, przy instalacji skryptu forum na serwerze hostingowym. Może ktoś mi przybliżyć o co chodzi?

1 odpowiedź

odpowiedź 21 sierpnia 2015 przez użytkownika

Chmod to po prostu polecenie używane przy nadawaniu uprawnień dla plików na serwerze. Jest to polecenie dostepne w systemie Linux, dlatego że prawie wszystkie serwery hostingowe działają na tym systemie.

Polecenie chmod ma oznaczenia uprawnień -r,w, i x i ma swoje odzwierciedlenie w wartości bitów. Ustawiając je poleceniem chmod, można szybciej sterować atrybutami plików. Na przykład polecenie chmod 664 nada uprawnienia do zapisu i odczytu dla właściciela i grupy przypisanej do zbioru oraz możliwość odczytu dla wszystkich pozostały użytkowników ze świata.

Oznaczenia uprawnień:

r - odczyt zbioru przez użytkownika lub grupę, możliwość wylistowania katalogu

w - zapis lub modyfikacja zbioru przez użytkownika lub grupę, zmiany w zawartości katalogu (zmiana nazwy, utworzenie lub usunięcie pliku)

x - uruchomienie pliku przez użytkownika lub grupę, możliwość otwarcia katalogu oraz uruchomienie znajdujących się w nim plików.

- - brak uprawnień

Bitowe wartości uprawnień (jak to wygląda np. w managerze FTP):

0 = ---

1 = --x

2 = -w-

3 = -wx

4 = r--

5 = r-w

6 = rw-

7 = rwx

komentarz 3 lutego 2020 przez użytkownika anonimowy
Kiedyś jak instalowałem jakieś CMS to w instrukcjach instalacji skryptów były zalecenia ustawiania chmodów na konkretnych plikach lub katalogach na serwerze. Tak aby skrypt wiedział jak ma by z tymi uprawnieniami. Nie wiem jak jest teraz, bo już dawno się nie bawiłem.
...