seohost
pytanie zadane 21 sierpnia 2015 w Programowanie przez użytkownika anonimowy
Spotkałem się z takim pojęciem, przy instalacji skryptu forum na serwerze hostingowym. Może ktoś mi przybliżyć o co chodzi?

1 odpowiedź

odpowiedź 21 sierpnia 2015 przez użytkownika

Chmod to po prostu polecenie używane przy nadawaniu uprawnień dla plików na serwerze. Jest to polecenie dostepne w systemie Linux, dlatego że prawie wszystkie serwery hostingowe działają na tym systemie.

Polecenie chmod ma oznaczenia uprawnień -r,w, i x i ma swoje odzwierciedlenie w wartości bitów. Ustawiając je poleceniem chmod, można szybciej sterować atrybutami plików. Na przykład polecenie chmod 664 nada uprawnienia do zapisu i odczytu dla właściciela i grupy przypisanej do zbioru oraz możliwość odczytu dla wszystkich pozostały użytkowników ze świata.

Oznaczenia uprawnień:

r - odczyt zbioru przez użytkownika lub grupę, możliwość wylistowania katalogu

w - zapis lub modyfikacja zbioru przez użytkownika lub grupę, zmiany w zawartości katalogu (zmiana nazwy, utworzenie lub usunięcie pliku)

x - uruchomienie pliku przez użytkownika lub grupę, możliwość otwarcia katalogu oraz uruchomienie znajdujących się w nim plików.

- - brak uprawnień

Bitowe wartości uprawnień (jak to wygląda np. w managerze FTP):

0 = ---

1 = --x

2 = -w-

3 = -wx

4 = r--

5 = r-w

6 = rw-

7 = rwx

komentarz 3 lutego 2020 przez użytkownika anonimowy
Kiedyś jak instalowałem jakieś CMS to w instrukcjach instalacji skryptów były zalecenia ustawiania chmodów na konkretnych plikach lub katalogach na serwerze. Tak aby skrypt wiedział jak ma by z tymi uprawnieniami. Nie wiem jak jest teraz, bo już dawno się nie bawiłem.
komentarz 19 grudnia 2020 przez użytkownika anonimowy
Teraz to chyba rzadko ustawia się te chmody. Kiedys pamiętam że tak.
...