lh
pytanie zadane 21 sierpnia 2015 w Turystyka przez użytkownika anonimowy
Czy są jakieś wyspy w naszym kraju?

1 odpowiedź

odpowiedź 21 sierpnia 2015 przez użytkownika

Jest kilka wysp w Polsce. Poniżej wymienię je i krótko opiszę.

1. Bielawa - jedna z największych wysp. Znajduje się na Jeziorze Drawsko i ma powierzchnię 80 ha. Rośnie na niej 200 - letni pomnikowy buk zwyczajny.

2. Chełmianek - jest to co prawda sztuczna wyspa. Znajduje się na Zalewie Szczecińskim. Ma powierzchnię około 0,1 km2. Powstała na mieliźnie. Jest to punkt nawigacyjny oznaczony 2 latarniami morskimi, które świecą czerwonym światłem. Wyspa porośnięta jest przez szuwary, paprocie i olsy. Nikt na niej nie mieszka. 

3. Chrząszczewska - jej powierzchnia to 10 km2. Znajduje się na Zalewie Kamieńskim koło Kamienia Pomorskiego. Tu znajduje się głaz narzutowy - Głaz Królewski (Czarci Kamień), który znajduje się w morzu. Co ciekawe w latach 70. XX wieku wydobywano tu ropę naftową. 

4. Karsiborska Kępa - znajduje się na Zalewie Szczecińskim. Połączona jest z wyspą Karsibór. Nie jest ona zamieszkana.

5. Karsibór - Wyspa sąsiadująca z Karsiborksą Kępą. Znajduje się na Zalewie Szczecińskim. Ma powierzchnię 14 km2. Znajdują się tu pola uprawne i Lasy Karsiborskie.

6. Mielin - wyspa ta nie jest zamieszkana przez ludzi. Swoją ostoję mają tu ptaki, a w szczególności kormorany, które założyły tu kolonię.

7. Uznam - wyspa na granicy Polski i Niemiec. W Polsce jej powierzchnia wynosi 72 km2. Znajdują się na niej liczne półwyspy. Jej najwyższy szczyt to Golm - 59 m n.p.m. Znajduje się tu miejscowość wypoczynkowo - uzdrowiskowa Świnoujście. 

8. Wielimska - Największa w kraju wyspa śródjeziorna. Znajduje się na Jeziorze Wielimie. Znajduje się tu przewaga lasów liściastych, choć iglaste też występują. Ma ona powierzchnię 1 ha. Mieści się na niej dom, staw oraz podmokłe łąki, na których mieszkają kormorany

9. Wolin - jej powierzchnia wynosi 265 km2. Znajduje się ona na Zatoce Pomorskiej. Najwyższym jej szczytem jest Grzywacz - 116 m n.p.m. Mieszczą się na niej znane kąpieliska: Międzyzdroje, Międzywodzie, Wisełka i Świnoujście - Warszów.

10. Kamienna - Znajduje się na Jeziorze Gardno. Ma powierzchnię 0,6 ha. Znajdują się na niej lęgowiska kormorana czarnego i mewy srebrzystej. 

11. Nowakowska - jest tu sztuczna wyspa znajdująca się na terenie Żuław Wiślanych. Budynki stoją na usypanych pagórkach, zwanych terpami.

12. Ołowianka - Znajduje się w Gdańsku. Dostać się na nią można za pośrednictwem promu pasażerskiego z Gdańska. Mieści się na niej m.in.: Muzeum Morskie, Statek Muzeum SS Sołdek, Polska Filharmonia Bałtycka czy Spichrz Królewski. 

13. Ostrów - Znajduje się w Gdańsku - Młyniska. Jest to wyspa niezamieszkana. Dziś sa to tereny przemysłowe dla Stoczni Gdańskiej.

14. Ostrów Mały - Znajduje się na Jeziorze Wdzydze. Ma powierzchnię 28 ha. Wyspa jest porośnięta przez bór sosnowy, który jest ostoją dla ptaków. Można tu również spotkać rzadkie gatunki roślin

15. Portowa (Stogi) - Dzielnica Gdańska - Stogi. Mieszka na niej około 20 000 osób. Znajduje się na niej Rafineria Gdańska, Port oraz Twierdza Wisłoujście i Westerplatte.

16. Sobieszewska - Znajduje się w Gdańsku i jest jedna z największych wysp pobrzeża morskiego. Jako jedyna powstała w wyniku działalności człowieka. Jest wyspą ekologiczną

17. Spichrzów - Znajduje się w centrum Gdańska. Znajdują się tu Stągwie Mleczne oraz ruiny przedwojennej zabudowy.

...