pytanie zadane 2 sierpnia 2016 w Kuchnia przez użytkownika

tort na roczek

2 odpowiedzi

odpowiedź 2 sierpnia 2016 przez użytkownika

Dziś pokażę Wam jedną z propozycji na ozdobienie tortu. Będzie to tort na roczek. Długo się zastanawiałam, jaki tort zrobić: czy okrągły, czy prostokątny, czy piętrowy z małego i dużego koła... Aż wreszcie wycięłam z niego po prostu jedynkę. W końcu to tort na pierwsze urodziny

Nie będę pisała jak zrobić biszkopt i krem do tortów. W dzisiejszym artykule pokażę jedynie pomysł na ozdobienie tortu. Zaczynamy od upieczenia biszkoptu. Ja upiekłam dwa spody. Jeden spód przygotowałam z podwójnej porcji składników, co do normalnego biszkoptu. Piekłam go na płaskiej dużej blaszce, takiej od piekarnika. Gdy już się wystudziły z pierwszego z nich wycięłam cyfrę 1. Zrobiłam to odręcznie, bez szablonów czy foremek. Potem na drugi biszkopt położyłam wyciętą z pierwszego biszkoptu jedynkę i wycięłam dookoła. Tak powstały dwa piętra tortu. 

ciasto jedynka

Nasączyłam pierwszy spód ciepłą wodą z sokiem z cytryny i z cukrem. Ważne, by już w tym momencie położyć biszkopt na talerzu, paterze, na której będziemy podawać tort! Potem ciężko przełożyć gotowy tort.  Z kremu odłożyłam 1/3 i dodałam różowy barwnik spożywczy, by uzyskać różowy krem. Dolny spód przełożyłam właśnie nim. 

krem do tortów

Następnie nasączyłam drugi spód i położyłam go na różowym kremie. Górę tortu i jego boki posmarowałam dookoła białym, podstawowym kremem. 

krem na tort

Teraz pora na ozdabianie. Nie chciałam, żeby to było coś wymyślnego, ale zarazem żeby było ładnie i prosto. Do tego celu użyłam szprycy do kremu. Włożyłam do niej różowy krem i zrobiłam kwiatki dookoła spodu tortu. Na górze zrobiłam to samo, ale z białego kremu.

tort 1

Środek wysypałam kolorową posypką. Zostało mi jeszcze trochę białego kremu, więc zabarwiłam go na niebiesko i na środku tortu przez całą jego długość, napisałam imię dziecka. Do tego świeczka, oczywiście w kształcie jedynki, i tort na roczek gotowy. Jak Wam się podoba?

tort na pierwsze urodziny

jak ozdobić tort

odpowiedź 11 kwietnia 2019 przez użytkownika

Na pierwsze urodziny idealnie też pasuje tort w kształcie zegara. Wykonuje się go prościej niż 1, gdyż zegary są zazwyczaj okrągłe, więc nie trzeba wycinać żadnych dodatkowych elementów.

Tort w kształcie zegara na roczek

Tort dzielimy na pół lub na 3 części, w zależności od wysokości biszkoptu. Nasączamy każdy blat biszkoptu np. wodą z cytryną lub zieloną herbatą lub tym czym zazwyczaj go nasączacie. Następnie przekładamy kremem w wybranym smaku i wstawiamy do lodówki na około 30 minut, by całość nieco stężała. 

Po tym czasie smarujemy kremem boku i wierzch tortu. Teraz pora na ozdabianie tortu. Ja zrobiłam ramkę z ciemnego kremu oraz kropeczki w miejscach cyferek na tarczy zegarowej. Następnie położyłam czekoladowe cyferki, a strzałki zrobiłam z batonika. Tort zegar gotowy. Potem tort należy znów odstawić do lodówki, by się schłodził i podać go dopiero na czas imprezy. 

...