pytanie zadane 2 sierpnia 2016 w Kuchnia przez użytkownika

chleb przepis

1 odpowiedź

odpowiedź 2 sierpnia 2016 przez użytkownika

Po bardzo wielu nieudanych próbach pieczenia pieczywa (nie wliczam w to bułeczek), wreszcie mi się udało. Mój pierwszy w życiu, udany chlebek pszenny w końcu smakował jak chleb. Idealny w smaku, zapachu i co najważniejsze świeży nawet czwartego dnia :) A najważniejsze, że rodzinie smakowało, bo nie ma większej radości jak się coś "upichci" i każdy się tym zajada.

Bazą do pieczenia chlebów oraz innego pieczywa jest oczywiście mąka. Nie ma znaczenia jakiej mąki się używa, ważne by była to Wasza ulubiona. Ciekawostką jest to, że chleb wypiekano już w starożytności, lecz nie przypominał on w niczym dzisiejszego chleba. Był płaski i podobny do placka, dlatego też nie kroiło się go lecz łamało. Ten zwyczaj łamania chleba jest obecny do dnia dzisiejszego np. we Francji. Dane statystyczne mówią, że przeciętny Polak w ciągu roku zjada około 56 kg pieczywa. 

Porcja: dla całej rodziny

Czas przygotowania: około około godziny + godzina do wyrośnięcia ciasta

Składniki:

- około 3,5 szklanki mąki pszennej,

- 1,5 litra letniej wody,

- 30 gram drożdży świeżych,

- 2 łyżeczki cukru,

- 2 łyżeczki soli,

- 2 łyżeczki miodu (opcjonalnie).

Wykonanie:

Drożdże rozpuszczamy z wodą, cukrem i szczyptą mąki. Odstawiamy do wyrośnięcia. Po tym czasie do miski wrzucamy mąkę, pozostałą wodę, cukier, sól, drożdże oraz miód. miód jeśli chcemy, by nasz chleb miał słodki posmak. 

Wszystkie składniki dobrze mieszamy (ręcznie lub w mikserze), a następnie wyrabiamy na elastyczne i jednolite ciasto. Przekładamy je do miski, nakrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinkę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Po upływie godziny, przekładamy ciasto do wysmarowanej tłuszczem blachy. Można ją dodatkowo obsypać np. otrębami. W tym czasie również nastawiamy piekarnik na 200 stopni C, do nagrzania.

Ciasto na chleb można posmarować z wierzchu olejem, by miało błyszczącą skórkę. Ja swój chleb posypałam jeszcze siemieniem lnianym, ale można użyć także innych ziaren. Ziarna możecie również zagnieść w cieście podczas jego wyrabiania.

chleb pszenny przepis

A tak wygląda gotowy pszenny chlebek. Tą samą recepturę można stosować również do pieczenia bułeczek.

chleb pszenny

...