pytanie zadane 2 sierpnia 2016 w Kuchnia przez użytkownika
otagowane ponownie 1 marca 2020 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 2 sierpnia 2016 przez użytkownika
edycja 24 stycznia 2023 przez użytkownika

Wszyscy wiemy jak trzeba układać naczynia i sztućce na stole przed posiłkiem. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak układać sztućce po skończonym posiłku? Zwłaszcza gdy jesteśmy w restauracji, na weselu lub przyjęciu? Jak się okazuje większość z nas nie zwraca na to uwagi. A jednak może się to okazać bardzo ważne. Prawidłowe ułożenie sztućców na talerzu jest jasną oznaką dla kelnera co dalej powinien zrobić. 

Zapoznajcie się dokładnie z poniższymi znaczeniami savoir vivre danego ułożenia sztućców po jedzeniu, a kolejna wizyta w restauracji nie będzie dla nas niewiadomą (gdy kelner nagle zabierze nam talerz sprzed nosa :) ). 

Ułożenie 1

ułożenie sztućcy

Takie ułożenie świadczy o tym, że mamy przerwę w jedzeniu. Nie trzeba się więc martwić o to, że kelner sprzątnie nam talerz. Te ułożenie daje znać, że wciąż jemy. Nóż układamy po prawej stronie talerza, a widelec po lewej. 

Ułożenie 2

jak kłaść sztućce

Jeśli kładziemy sztućce w ten sposób to znaczy, że chętnie poprosimy o dokładkę lub drugi (czysty) talerz. Takim ułożeniem dajemy znać, że czekamy na kolejne danie. Tu nóż zawsze znajduje się pod spodem, a widelec na nim.

Ułożenie 3

co oznacza ułożenie sztućcy

Jeśli danie Wam smakowało, było wyśmienite to kładźcie sztućce po posiłku właśnie tak. Nóż i widelec układamy równolegle jeśli danie po prostu było pyszne. 

Ułożenie 4

jak układac sztućce

Posiłek skończony? I nie chcesz już dokładki? Połóż sztućce właśnie tak, a kelner zabierze talerz. W taki sposób komunikujemy kelnerowi, że dziękujemy i właśnie skończyliśmy jeść. 

Ułożenie 5


talerz i sztućce

Natomiast jeśli posiłek Wam nie smakował włóżcie nóż w zęby widelca. 

Znając te zasady sztućcowego savoir vivre z pewnością nie popełnimy już gafy podczas np. wykwintnej kolacji czy na służbowym spotkaniu. 

...