pytanie zadane 2 sierpnia 2016 w Kuchnia przez użytkownika

domowy kolorowy cukier

1 odpowiedź

odpowiedź 2 sierpnia 2016 przez użytkownika

Kolorowy cukier bardzo łatwo jest wykonać, jeśli ma się w domu potrzebne do tego składniki. Z wykorzystaniem takiego cukru też nie będzie problemu, ponieważ można go użyć do ozdabiania ciast, babeczek, jako posypka na pierniki lub inne ciastka lub po prostu możecie wsypać go do herbaty czy kawy. 

Składnikiem głównym jest oczywiście cukier. Zwykły cukier spożywczy. Można użyć również cukru pudru, wtedy otrzymamy kolorowy proszek. Cukier jak wszystkim zapewne wiadomo pozyskiwany jest z buraków cukrowych bądź z, coraz częściej spotykanej, trzciny cukrowej. Wiemy, że cukier szkodzi, a na pewno nie sprzyja zdrowiu, ale bez niego nie umiemy żyć. Nie chodzi tu o spożywanie samego cukru, bo znam osoby, które np. nie słodzą czy też osoby chore, które nie mogą spożywać cukru (cukrzyca), ale drobnych słodkości sobie odmawiamy. Ale ja wiadomo cukier w pożywieniu występuje prawie wszędzie. Ciekawostką jest jednak fakt, że ilość spożywanego przez nas cukru w Polsce spadła z 2 milionów ton w 2003 roku do 1,4 miliona ton w roku 2010. W sklepach zazwyczaj spotykamy cukier biały bądź brązowy. Natomiast jeśli chcemy ubarwić sobie życie innymi kolorami tego słodkiego dodatku samodzielnie przygotujmy kolorowy cukier.

Porcja: około 30 g w jednej torebce (czyli 2 - 3 łyżeczki cukru)

Czas przygotowania: 5 minut

Składniki:

- cukier,

- łyżeczka,

- woda,

- torebeczki strunowe (ilość zależna od ilości kolorów cukru), 

- barwniki spożywcze w dowolnych kolorach.

Wykonanie: 

Do torebeczki wsypujemy około trzech łyżeczek cukru. Możecie użyć również innych niż strunowe torebeczek, ale w takich cukier zachowa świeżość na dłużej.

jak zrobić kolorowy cukier

Następnie na koniec trzonka łyżeczki nabieramy odrobinę wybranego barwnika spożywczego. Gdy weźmiemy go więcej cukier będzie miał ciemniejszy kolor, gdy mniej jaśniejszy. Ważne, by koniec łyżeczki dokładnie umyć bądź wytrzeć po wsypaniu jednego koloru, gdyż nawet odrobina koloru pierwszego, który został na łyżce może zmienić barwę drugiego koloru. Możecie też do każdego barwnika użyć osobnej łyżeczki. Barwniki spożywcze możecie kupić np. na Allegro. Dobrze jest kupować te w proszku, gdyż są bardziej wydajne.  

Następnie do woreczka z cukrem i barwnikiem dodajemy jedną, dwie kropelki wody. Woda może być z kranu, bądź przegotowana, nie ma to znaczenia. Jeśli dodacie więcej wody cukier może się skawalić. 

Teraz wystarczy dobrze zamknąć woreczek i potrząsać nim do uzyskania jednolitego koloru cukru w każdym miejscu. Cukier jest już gotowy do użycia.

kolorowy cukier

...