dhosting

1 odpowiedź

odpowiedź 2 sierpnia 2016 przez użytkownika

Przepis na szybką, awaryjną pizzę z chleba, bułki lub z bagietki. Składniki dodajemy jakie tylko chcemy i mamy. Świetnie danie na przyjazd niezapowiedzianych gości. 

Pieczywo, jakiego będzie używając do Waszej chlebowej pizzy, jest dowolne. Weźcie to co lubicie najbardziej. Jeżeli chcecie można dodać również pieczywo smakowe lub pełnoziarniste. 

Porcja: dla 3 - 4 osób

Czas przygotowania: około 15 - 20 minut

Składniki:

- kilka kromek chleba lub bagietki np. czosnkowej (chleba tyle co na powierzchnię patelni),

- 3-4 jajka,

- sól i pieprz,

- ser (plastry lub starty),

- szynka lub inna wędlina (jeśli chcecie) pokrojona w drobną kostkę,

- można dodać jeszcze inne składniki wedle życzenia.

Wykonanie:

Na dobrze rozgrzanej patelni umieszczany kilka kromek chleba lub bagietki. Smażymy dokładnie z obu stron. Gdy chlebek się zarumieni kładziemy pokrojoną szynkę oraz inne składniki (jeżeli takowe dodajemy). Rozbite jajka doprawiamy solą i pieprzem, roztrzepujemy je. Ja dodaję jeszcze do nich odrobinę mleka. Można też dolać odrobinę wody, ale nie trzeba. Następnie całość znajdującą się na patelni zalewamy jajkiem. Czekamy, aż jajko dobrze się zetnie od spodu i nie będzie rzadkie. 

pizza z patelni

Następnie bierzemy pokrywkę od patelni i przewracamy pizzę na drugą stronę. Można oczywiście zrobić to za pomocą łopatki, ale dzięki pokrywce na pewno nic nam się nie rozpadnie. Przewróconą na drugą stronę pizzę posypujemy lub obkładamy serem i smażymy do czasu roztopienia się go. Ja lubię ser, więc dodałam go razem z jajkiem, a właściwie zaraz po nim z obu stron. Gotowe danie kroimy na odpowiednią ilość kawałków i do smaku polewamy ketchupem/ majonezem/ sosem.

...