seohost
pytanie zadane 1 sierpnia 2016 w Kuchnia przez użytkownika

ciasto jeż

1 odpowiedź

odpowiedź 1 sierpnia 2016 przez użytkownika

Dziś szybkie do zrobienia ciasto, które nie potrzebuje pieczenia. Przy jego wykonaniu mogą pomagać dzieci, a właściwie mogą je wykonać prawie samodzielnie. To nie tylko zrobienie ciasta samo w sobie, ale również rozwijanie swojej kreatywności, poprze tworzenie kształtu zbliżonego do jeża

Głównym składnikiem ciasta jest masa kakaowa oraz herbatniki. Jak już wspomniałam w jednym w wcześniejszych artykułów, herbatniki nazwę wzięły stąd iż jedzono je do herbaty. Nie będę więc powielać tego o czym już pisałam, ale zapraszam do poczytania o herbatnikach.  A tymczasem podaję przepis.

Porcja: dla całej rodziny

Czas przygotowania: około 20 minut + godzinka w lodówce

Składniki:

- kostka masła,

- 1 - 2 łyżki kakao,

- szklanka cukru pudru,

- około trzech opakowań herbatników Jutrzenka. 

Wykonanie:

Herbatniki łamiemy na małe kawałki. Zostawiamy sobie dwie sztuki herbatników do ozdoby. W spisie składników podałam herbatniki z Jutrzenki. Używałam wielu herbatników, ale te polecam. Do ciasta - jeża są najlepsze, gdyż po wymieszaniu z masą nie stają się szybko miękkie. 

Masło, cukier puder i kakao miksujemy na jednolitą, gładką masę. Jeśli nie lubicie zbyt dużej ilości kakao dodajcie do masy jedną łyżkę. Zawsze potem można go jeszcze dosypać :)

masa na ciasto jeż

Do dużej miski wsypujemy połamane herbatniki i dodajemy masę. Wszystko dokładnie mieszany ze sobą, aż składniki się połączą. Następnie na talerzu formujemy z masy kształt jeża. Z herbatników, o których mówiłam na początku, żeby zostawić, łamiemy po kawałku i wbijamy w ciasto na talerzu, tworząc igły jeża. Z herbatników robimy jeszcze oczy i nosek. Tak przygotowane ciasto - jeż wkładamy do lodówki na około godzinkę. 

kremowe ciasto jeż

komentarz 3 marca 2021 przez użytkownika anonimowy
Uwielbiam jeża, dla mnie nie trzeba tego ciasta charakteryzować na jeża tych kolców tylko masę zmieszaną z herbatnikami wcinam :)
...