pytanie zadane 21 lipca 2016 w Gry przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 21 lipca 2016 przez użytkownika

Foldit jest grą komputerową, dzięki której możemy pomóc nauce. Została stworzona przez Setha Coopera i Adriena Treuille'a z Uniwersytetu w Waszyngtonie. Polega na zwijaniu białek, oczywiście w wirtualnym świecie gry. Cel to zwinąć strukturę białka w jak najbardziej efektywny sposób. Najlepsze rozwiązania graczy są punktowane i ich efekty naukowcy czuwający nad projektem, przenoszą do laboratorium. Efektem może być wynalezienie nowych innowacyjnych związków biologicznych lub leków na nieuleczalne choroby.

wygląd gry foldit

Foldit już ma na swoim koncie sukcesy. Graczom Folid udało się rozszyfrować białko retrowirusa HIV, dzięki czemu badacze zbliżyli się do odkrycia leku na AIDS. Foldit również próbuje rozwiązać zagadkę wirusa Eboli, aby udało się znaleźć skuteczne lekarstwo na chorobę, którą powoduje wirus.

Strona projektu - https://fold.it
 

Instrukcja do gry Foldit opisująca instalację oraz zasady gry:

http://www.ibp.pwr.wroc.pl/KotulskaLab/forStudents/Modelowanie%20struktur/Foldit_instrukcja2.pdf

Poniżej film, na którym pokazany jest proces zwijania białek w programie Foldit:

Poza grą Foldit istnieją również inne gry naukowe, za pomocą których można pomagać naukowcom rozwiązywać różne problemy.

komentarz 6 października 2019 przez użytkownika Gość

Gra bardzo ciekawa, tym bardziej fajna jest świadomość że jak się gra to pomaga się nauce. Kiedyś czytałem że tego typu gier naukowych jest więcej. Fajnie byłoby je też opisać wink

komentarz 19 grudnia 2020 przez użytkownika Gość
Bardzo ciekawa idea. Tylko szkoda że tak mało rozpropagowana. Teraz dużo młodzieży gra w gry, to mogli by pograc w to i przy okazji zrobić coś pożytecznego dla świata.
komentarz 3 marca 2021 przez użytkownika Gość
i gra z czego widzę jest nadal rozwijana, fajnie pogram sobie
...