pytanie zadane 20 lipca 2016 w Sport przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 21 lipca 2016 przez użytkownika

To, że o rower trzeba dbać nie ulega wątpliwości. Natomiast trzeba wiedzieć jak o niego dbać, by posłużył nam na długi czas. 

Zaczynamy od wyczyszczenia roweru, zwłaszcza po dalekiej jeździe lub po zimie, gdy chcemy go przygotować do sezonu. Można w tym celu zakupić specjalny płyn do mycia rowerów w sprayu, który ułatwi nam dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc. Można również użyć ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia okien czy podłóg. Spryskujemy nim rower i zostawiamy płyn na około 2-3 minuty, a po tym czasie dokładnie spłukujemy go wodą i wycieramy do sucha. 

Następną rzeczą jest nasmarowanie roweru, a w szczególności łańcucha, przerzutek i dźwigni hamulców; należy to robić co 2 miesiące. Wtedy przerzutki będą cicho przeskakiwały, a rower będzie lekko jeździł. Do smarowania używamy jednego z czterech rodzajów olejów: 

- mokry - do jazdy wyczynowej,

- suchy - do jazdy miejskiej,

- parafinowy - do terenów górskich,

- ceramiczne - do zmiennych warunków pogodowych. 

Na czas kiedy nie jeździmy rowerem dobrze jest przechowywać go w ciepłym, ogrzewanym pomieszczeniu. Dobra będzie np. piwnica, zaś garaż czy balkon raczej nie są miejscami polecanymi. Do tego warto pamiętać w co powinien być wyposażony rower, aby można go prawidłowo eksploatować.

czerwony rower

komentarz 7 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
Nasmarowanie łańcucha i konserwacja opon jest moim zdaniem najważniejsza, gdyż są to najbardziej eksploatowane części roweru podczas jazdy.
...