seohost
pytanie zadane 13 lipca 2016 w Różne przez użytkownika anonimowy
Jak mam zmyć szampon z głowy dziecka, kiedy ono nie chce odchylić głowy i krzyczy? Stosowałam już rondo kąpielowe, ale moje dziecko go zdejmowało i nie chciało zakładać. Jak mam zmyć mu włosy?

1 odpowiedź

odpowiedź 1 sierpnia 2016 przez użytkownika

Problem zmycia szamponu z głowy małego dziecka to koszmar wielu rodziców. Dziecko boi się spłukiwania głowy, płacze gdy woda dostanie się do oczu lub właśnie zdejmuje rondo kąpielowe, które powinno być ułatwieniem w myciu włosów dziecka, a często nie jest. Gdy dziecko boi się spłukiwania głowy wodą, strach ten może narastać i doprowadzić nawet do tego, że dziecko w ogóle nie będzie chciało się kapać. 

Jest kilka sposobów na to, by dziecko nie bało się kąpieli, a zwłaszcza mycia włosów. Przez kilka dni można dziecku nie myć włosów. Nie jest to niczym złym, gdyż włosy dziecka nie przetłuszczają się tak często jak dorosłym, więc nic się nie stanie jak ich nie umyjemy. Wtedy można przeczesać włoski mokrym grzebieniem lub szczotką, lecz jest to rozwiązanie tymczasowe, gdyż i tak w końcu nadejdzie moment umycia całej głowy. 

Można próbować odwrócić uwagę dziecka, podczas kąpieli i zabawić go zabawkami kąpielowymi, ale gdy dziecko pochyla główkę w dół podczas zabawy, cały szampon podczas płukania wpadnie mu w oczy. Dobrym sposobem jest również umycie wspólnie z dzieckiem włosów lalki, a następnie ich spłukanie. Zamiast spłukiwania szamponu z włosów dziecka kubeczkiem czy prysznicem możemy zrobić to za pomocą zwilżonej ściereczki w wodą i szamponem. W razie jakby jakaś kropla wody dostała się do oka dziecka, to w pobliżu dobrze jest mieć suchy mały ręczniczek, którym dziecko wytrze sobie twarz. 

Najważniejsze w myciu jest to, by woda wraz z szamponem nie dostała się do oczu i uszu dziecka. Oczywiście bardzo dobrym sposobem jest założenie dziecku ronda kąpielowego lub daszka kąpielowego, jednak gdy dziecko go nie akceptuje można skorzystać z leżaczka kąpielowego (sprawdza się u niemowląt) lub specjalnego kubeczka do spłukiwania główki. Podobno działa też założenie dziecku okularów do pływania. Szampon z włosów dziecka można spłukiwać też dzbankiem plastikowym, który każda z nas ma w kuchni. 

Z czasem można dziecko oswajać z wodą poprzez chodzenie na basen lub zabawy w wodzie czy kapanie się w stroju kąpielowym. Dziecko może też umyć włosy mamie lub tacie, by zobaczyło, że oni się tego nie boją. Potem role niech się odmienią, niech dziecko wyleje wodę na Twoją głowę. Możesz też powiedzieć, że policzysz do np. trzech i włosy będą spłukane. Jeśli dziecko tyle wytrzyma pochwal je, że jest dzielne. Mycie włosów dziecko może również oglądać na bajkach czy to animowanych czy nakręconych przez innych rodziców i wrzuconych do sieci. Warto też wyposażyć się w odpowiedni szampon dla dzieci, a za zmycie włosków dziecko nagrodzić. 

...