pytanie zadane 13 lipca 2016 w Informatyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 15 lipca 2016 przez użytkownika
edycja 7 października 2018 przez użytkownika

Układ liter na naszych klawiaturach jest zupełnie nieintuicyjny, nie ułożony alfabetycznie i dlatego większości ludziom, którzy zaczynają na niej pisać robią to powoli, aż się nauczą całego jej układu. 

Co ciekawe pierwsze klawiatury były ułożone alfabetycznie, lecz budowa maszyn do pisania sprawiła, że układ liter się zmienił. W maszynie do pisania litery były ułożone alfabetycznie, lecz podczas pisania litery często używane były ułożone obok siebie, co powodowało zacinanie się niektórych klawiszy zwłaszcza przy szybkim pisaniu. 

Jedna z teorii głosi, że klawisze specjalnie przestawiono, by pisać wolniej (nowego układu klawiatury trzeba było się nauczyć). Druga teoria, głosi natomiast, że często używane pary liter rozstawiono, po to by klawiatura się nie zacinała. Kolejna natomiast mówi, że pierwszych klawiatur używali telegrafiści, którzy przepisywali kody Morse'a i układ klawiatury QWERTY był najprostszy do tego celu. 

Próbowano już to zmienić, jednak klawiatura, której obecnie używamy, była już standardem. W latach 30. zmiany podjął się jeden Amerykanin August Dvorak, który najrzadziej używane w języku angielskim litery umieścił na samym dole. Jednak koncepcja ta się nie przyjęła. Potem powstało jeszcze wiele innych modeli klawiatur, lecz żadna z nich nie przyjęła się na dłużej. 

klawiatura laptopa qwerty

Co ciekawe obecna klawiatura QWERTY ma różne odmiany. I tak np. używa się klawiatury francuskojęzycznej, która nazywa się AZERTY czy niemieckojęzycznej QWERTZ. 

komentarz 29 marca 2021 przez użytkownika Gość

Te słowo ludzie często używają do haseł, bo łatwo zapamiętaćlaughlaugh

...