pytanie zadane 13 lipca 2016 w Informatyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 15 lipca 2016 przez użytkownika

Pewnie część z Was nawet nie wiedziała, że takie wypustki na tych klawiszach istnieją, albo nie zwracaliście na to uwagi. Druga część pewnie się zastanawiała czemu one służą i po co są. Zaraz to wyjaśnię. 

Te dwa klawisze z wypustkami mają bardzo praktyczną funkcję. Pomagają one osobom niewidomym, ale to nie jest ich główne przeznaczenie. Takie osoby korzystają również z klawiatury z alfabetem Braille'a, z nakładek na normalne klawiatury, ale również ze zwykłych klawiatur. 

Klawisze z wypustkami mają być ułatwieniem dla użytkowników komputerów do tzw. pisania bezwzrokowego, czyli pisania bez patrzenia na klawiaturę. Do takiego pisania należy używać obu rąk i wszystkich palców. Palce wskazujące ustawimy na klawiszach F i J, a pozostałe dalej. Dzięki temu kiedy piszemy możemy łatwo zorientować się gdzie znajdują się jakie litery bez patrzenia na klawiaturę.

Taką samą wypustkę ma klawisz z cyfrą 5 na klawiaturze numerycznej oraz ten sam klawisz w starych modelach telefonów z klawiaturą. 

komentarz 1 marca 2020 przez użytkownika Gość
No proszę nie wiedziałem tego. Ja widziałem na klawiaturze kompa kropki na klawiszach F i J, ale na przykład u mnie na laptopie są wypustki w postaci poziomych kreseczek.
komentarz 14 marca 2020 przez użytkownika Gość
dla niewidomych tylko dwa klawisze? jaki to ma sens?!
komentarz 14 marca 2020 przez użytkownika

To raczej służy do tego, aby niewidomy wiedział, że dokładnie w tych dwóch miejscach na środku klawiatury, znajdują się na pewno klawisze F i J. Dzięki temu będzie wiedział (po uprzedniej nauce liter na klawiaturze na pamięć) gdzie znajdują się kolejne litery.

...