pytanie zadane 13 lipca 2016 w Informatyka przez użytkownika Gość
Mam problem z programem pocztowym outlook express. NIe chce mi odbierać wiadomość i tak jakby się zaciął. Coś wyczytałem że ma on jakiś limit na wiadomości 2 GB, ale nie wiem czy to przekroczyłem. Pomocy!

1 odpowiedź

odpowiedź 13 lipca 2016 przez użytkownika

Program pocztowy Outlook Express do przechowywania wiadomości wykorzystuje pliki w formacie DBX. I niestety taki plik, może mieć rozmiar maksymalnie 2 GB. Jeśli masz zbyt dużo maili i przekroczysz ten limit, to praktycznie program się zablokuje, gdyż nie będzie mógł zapisać pobieranych maili.

Rozwiązać ten problem można trochę okrętnym sposobem. Może wyjaśnię to w punktach:

1. Najpierw musisz sprawdzić magazyn plików, czyli gdzie na komputerze znajdują się pliki z Twoją pocztą. Wchodzisz w menu programu Narzędzia -> Opcje... i wybierasz zakładkę Konserwacja

opcje i konserwacja w outlook express

Następnie klikasz na Folder magazynu...

lokalizacja folderu magazynu w outlook express

Wyświetli się dokładna lokalizacja folderu, który warto otworzyć (jeśli w programie jest skonfigurowanych więcej kont pocztowych, zwróć uwagę na numerki, które są podkreślone na obrazku). Zawiera on wszystkie pliki poczty. Plik o nazwie Skrzynka odbiorcza.dbx jeśli jest przepełniony, będzie miał 2 GB (dokładnie 2 097 099 KB).

2. Tworzysz w programie nowy folder o nazwie Archiwum, do którego przeniesiesz przepełnioną pocztę. Możesz to zrobić wchodząc w Plik -> Folder -> Nowy... Archiwum

3. W tym momencie utworzył Ci się w lokalizacji magazynu, kolejny plik o nazwie Archiwum.dbx, który możesz usunąć. Następnie zmieniasz nazwę pliku, który jest przepełniony czyli z Skrzynka odbiorcza.dbx na Archiwum.dbx. Tym sposobem przeniosłeś wszystkie pliki z folderu Odbiorcza do Archiwum.

outlook express przenoszenie wiadomości do archiwum

4. Po ponownym uruchomieniu Outlooka, program sam utworzy nowy plik Skrzynka odbiorcza.dbx, który będzie pusty i program znów będzie mógł pobierać nowe wiadomości e-mail.

...