pytanie zadane 12 lipca 2016 w Biznes i finanse przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 19 lipca 2016 przez użytkownika

IBAN to Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Skrót pochodzi z języka angielskiego i oznacza International Bank Account Number. Jest to numeracja kont bankowych. Zadaniem kodu IBAN jest jest wspomaganie obsługi płatności firm, instytucji czy osób fizycznych w UE, którzy chcą przelać pieniądze do innego kraju na świecie.

System IBAN został utworzony przez Europejski Komitet Standardów Bankowych. Numer ten składa się z dwuliterowego kodu kraju, dwóch cyfr sprawdzających oraz do trzydziestu znaków alfanumerycznych zawierających numer rozliczeniowy i numer rachunku (określa się je jako BBAN). Dany kraj musi posiadać jednakową długość tych znaków. W różnych krajach długość numeru IBAN różni się od siebie ilością cyfr i znaków. Np. w Norwegii jest najkrótszy i wynosi 15 znaków, natomiast najdłuższy 30 znakowy występuje w Kuwejcie i Jordanii.

W Polsce numer IBAN ma stałą długość 28 znaków.

Schemat numeru IBAN:

PL kk BBBB BBBB MMMM MMMM MMMM MMMM

PL - oznaczenie kraju
kk - cyfry kontrolne
BBBB BBBB - Oznaczenie identyfikatora banku
MMMM MMMM MMMM MMMM - nr rachunku bankowego
 

W wersji elektronicznej IBAN występuje w jednym ciągu bez spacji, jednak w formie papierowej należy zapisywać go w grupach po 4 znaki, ale ostatnia grupa może być mniejsza lub większa. 

Jeśli przelewasz pieniądze na rachunek za granicą i nie jesteś pewien czy numer IBAN jest prawidłowy, możesz skorzystać z walidatora numerów IBAN  - https://www.iban.pl

komentarz 18 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
Czyli generalnie numer charakteryzujący iban to tylko te dwie pierwsze literki oznaczające konkretne państwo w którym założone jest konto bankowe. Tak to rozumiem.
komentarz 17 marca 2022 przez użytkownika Gość
Numer konta jest tak skonstruowany, że pierwsze dwie cyfry są sumą kontrolną całości, że pomyłka w jednej cyferce, to wyskoczy że numer konta jest zły. Dlatego nie wiem jak niby te pomyłki występują, no chyba że ktoś wpisał w całości inne konto.
...