pytanie zadane 11 lipca 2016 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 19 lipca 2016 przez użytkownika

Vantablack to najczarniejszy materiał jaki występuje na świecie. Jest on zrobiony z nanorurek węglowych, których średnica jest mniejsza od średnicy ludzkiego włosa. Vantablack stworzyła brytyjska firma Surrey NanoSystems. 

Materiał zwany vantablack absorbuje ponad 99,965% promieniowania pod każdym kątem widzenia. Zatem światło, które odbija stanowi mniej niż 0,05%. Na poniższym filmiku pokazane jest jak kulka wykonana z vantablacku przesuwana jest nad panelem i wygląda ona jakby była wykonana jakimś efektem specjalnym. Kulka zdaje się zupełnie znikać i wygląda na dwuwymiarowy przedmiot. To właśnie efekt odbijania światła, gdzie jest zauważalne zakrzywienie powierzchni. 

Zastosowanie powłok vantablack mogłoby być wykorzystane do m.in. przetwarzania obrazów, do ukrywania samolotów lub do innych celów militarnych (kamery termowizyjne) lub kosmicznych (teleskopy). Poza tym stosuje się ją jako farbę natryskową, którą pomalowano samochód BMW X6, a prezentowany było on na targach we Frankfurcie w 2019 roku.
Nazwa tego najczarniejszego materiału na świecie to w oryginale vertically aligned carbon nanotube arrays, czyli pionowe macierze nanorurek węglowych - Vanta i koloru czarnego - Black

Zasada działania materiału vantablack jest następująca. Światło jakie pada na ten materiał nie odbija się, a w całości zostaje przez niego pochłonięte i rozproszone w cieple. 

komentarz 12 lutego 2018 przez użytkownika Gość

A tu budynek, najczarniejszy budynek na świecie pomalowany właśnie taką farbą. 

komentarz 5 lipca 2020 przez użytkownika Gość
Ale to musi w taki razie dużo lepiej się nagrzewać bo lepiej pochłania światło słoneczne.
komentarz 25 kwietnia 2021 przez użytkownika Gość
To ten budyneczek  musi się nieźle nagrzewac jak padają na niego promienie sloneczne.
...