pytanie zadane 11 lipca 2016 w Geografia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 12 lipca 2016 przez użytkownika

Na świecie nie istnieje Ocean Czerwony, nie ma Oceanu Czerwonego.
Jest za to Morze Czerwone, które stanowi część Oceanu Indyjskiego. Leży ono między Afryką, a Półwyspem Arabskim. 

Morze Czerwone widziane z satelity

Morze Czerwone połączone jest z Morzem Śródziemnym poprzez Kanał Sueski oraz z Morzem Arabskim poprzez cieśninę Bab al-Mandab. Jego powierzchnia wynosi 460 000 km2. Jest to najbardziej słone morze na Ziemi. Nazwa tego morza wzięła się prawdopodobnie od tego, że Egipcjanie i Grecy nazywali Pustynię Arabską czerwoną ziemią. 

Niektórzy naukowcy twierdzą, że za miliony lat Morze Czerwone może stać się oceanem. Jest to związane z trzema płytami na dnie morza, które tworzą litosferę (warstwę obejmującą skorupę ziemską). Płyty te dryfują jak kry i niosą ze sobą kontynenty i oceany. Gdy dana płyta się rozszczepi tworzy się nowy ocean, a właściwie basen oceaniczny. Jeśli dane procesy są bardzo zaawansowane, kontynent ulega pęknięciu. Taki proces miał miejsce, gdy Ameryka zaczęła oddzielać się od Europy, co spowodowało powstanie Oceanu Atlantyckiego. Gdyby Morze Czerwone zamknęło się to Arabia Saudyjska i Afryka niemal idealnie pasowałyby do siebie. 

Pierwotnie Półwysep Arabski był częścią Afryki, ale przesunięcie się płyt spowodowało powstanie Morza Czerwonego i oddzielenie się od siebie dwóch kontynentów. 

...