seohost
pytanie zadane 8 lipca 2016 w Książki przez użytkownika anonimowy

2 odpowiedzi

odpowiedź 1 sierpnia 2016 przez użytkownika

Quiet Book, czyli Cicha Książka. Jest to książeczka manipulacyjna dla dzieci, której zadaniem jest rozwijanie sprawności manualnych dziecka, takich jak zapinanie guzików, wiązanie sznurówek, zasuwanie suwaka, nauka plecenia warkocza, wieszania prania za pomocą klamerek, liczenia, czytania itp. 

To czego chcemy, żeby nauczyło się nasze dziecko, zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Książeczki te wykonane są z miękkich materiałów, najczęściej z filcu. Zawierają różne elementy, których używa się do stworzenia danej dekoracji na danej stronie. Są to np. wycięte z filcu literki i przyklejone na rzepy, sznureczki, klamerki, spinki, guziczki, suwaki itp. 

Książeczkę quiet book można kupić już gotową lub zrobić ją samodzielnie. 

odpowiedź 27 kwietnia 2017 przez użytkownika

Samodzielne wykonanie Cichej Książki nie musi być trudne. Poniżej zobaczycie jak możecie ją zrobić. Na początek trzeba przygotować sobie strony naszej książki, które możesz zrobić z arkuszy filcu, tektury lub tak jak ja z materiału. Moje wyglądają tak:

kartki do cichej książki quiet book

Teraz na każdej z nich należy naklejamy za pomocą kleju na gorąco lub naszywamy różne elementy mające służyć nauce i zabawie dla naszych dzieci. Oczywiście elementy muszą być dostosowane do wieku i możliwości zabawy nimi przez dziecko. Moje strony wyglądają następująco.

Na dwóch stronach zrobiłam z filcu tory oraz wagoniki. Wagoniki mają naszyte cyfry od 1 do 10. Do materiału oraz do wagoników przykleiłam kawałki rzepu, tak by można było je odczepiać i przyczepiać. Zadaniem dziecka jest ułożenie ich w odpowiedniej kolejności. 

elementy lokomotywy na quiet book

pociąg lokomotywa wagoniki z filcu

Na kolejnej stronie naszyłam koszyczki wycięte z filcu oraz symbole owoców na nich. Wycięłam również z filcu jabłka, śliwki i gruszki oraz drzewo. Na drzewo jak i na owoce naszyłam kawałki rzepy. Dziecko uczy się rozpoznawania i nazywania owoców oraz liczenia ich gdy je zbiera z drzewa lub zakłada na nie.

drzewo quiet book

drzewo i kosze z owocami quiet book

drzewo śliwek na quiet book

Kolejna strona została zapełniona przez kształty figur geometrycznych. Najpierw wycięłam figury z filcu, obrysowałam je na stronie z materiału i obszyłam. Potem naszyłam kawałki rzepy na figury i pola. Dziecko uczy się kolorów, nazw figur oraz segregowania, dopasowywania figur na odpowiednie miejsca.

kształty figur quiet bokk

figury geometryczne cicha książka

naklejanie kształtów quiet book

Następnie wykonałam mysz z filcu z bardzo długim ogonem zrobionym z wełny. W kawałku żółtego filcu wycięłam kilka dziur, tak by przypominało to ser. Całość przykleiłam do materiałowej strony gorącym klejem, pamiętając o doklejeniu ogona myszy pod ser. Zadaniem dziecka jest prowadzenie myszy przez dziurki sera, dzięki czemu dziecko ćwiczy motorykę małą i koordynację ręka-oko.

mysz i ser quiet book

przeplatanka cicha książka

Teraz wykonałam twarz dziecka z filcu, w której część z ustami się otwiera i znajdują się pod nią zęby. Wycięłam z filcu też kubeczek, szczoteczkę i pastę do zębów. Do tych elementów dokleiłam kawałki rzepy. Zadaniem dziecka jest nauka mycia zębów i dbania o higienę jamy ustnej. 

mycie zębów quiet book

higiena jamy ustnej cicha książka

...