pytanie zadane 7 lipca 2016 w Kuchnia przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 7 lipca 2016 przez użytkownika

Angielskie śniadanie to jedno z najpowszechniejszych dań w tym kraju. Jest ono również uważane za jedno z najlepszych dań spożywanych w ciągu całego dnia. Określa się je mianem "English Breakfast" lub "Full English Breakfast". Tradycja takiego śniadania wzięła się stąd, że rolnicy, którzy dawniej wcześnie musieli wstawać do pracy w polu, musieli również zjeść porządne śniadanie, by mieć siłę do pracy. 

Jednym z podstawowych składników angielskiego śniadania jest oczywiście herbata. Do Anglii przywieziono ją w XVIII wieku. Drugim podstawowym składnikiem jest bekon. Zaczęto go podawać dopiero od początku XVIII wieku, kiedy to do kraju zaczęto sprowadzać świnie. 

Kolejne składniki to smażone jajka i pomidory. Pomysł ten zaczerpnięto z Chin. Dalej znajduje się wędlina, coś jak nasza kaszanka, określana mianem black pudding. Na angielskie stoły trafiła dzięki Europejczykom, a dokładnie mnichom z Europy, gdzie oni nazywali ją bloodwurst. Obecnie zastępowana jest również kiełbaską. 

tradycyjne angielskie śniadanie

Dodatkowo taką porcję ubogacić można również w pieczarki i fasolkę w pomidorowym sosie, tosty z dżemem, owsiankę, soki owocowe i sosy.

Obecnie angielskie śniadanie podawane jest też w hotelach, hostelach B&B. 

komentarz 26 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
Świetnie to wygląda i pewnie smakuje. Dlatego że jest tam sporo różnych składników a nie tylko dwie lub trzy gole kanapki z jakąś wędlina czy serem jak u nas. Chociaż z drugiej strony ciekawe ile trwa przygotowywanie takiego śniadania wieloskładnikowego.
komentarz 28 marca 2021 przez użytkownika Gość
Ale zjadłbym sobie coś takiego, lubię własnie jak na talerzu jest sporo różnych potraw po trochę, a nie że tylko sama kanapka z kiełbasą. mniaaaam
...