lh
pytanie zadane 6 lipca 2016 w Zdrowie i uroda przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 20 lipca 2016 przez użytkownika

Guma do żucia składa się głównie z poliizobutylenu, czyli polimeru niewrażliwego na działanie kwasów i zasad, nierozpuszczalnego w żołądku i ślinie, obojętnego dla zdrowia. To tylko podstawowy składnik gumy do żucia. Resztę stanowią barwniki, słodziki, tak więc jej żucie jest głównie uzależnione od zawartości tych substancji w składzie gumy. Poliizobutylenu używa się również do produkcji wykładzin, gumolitów czy węży ogrodowych. 

guma do żucia w pastylkach

Słodzone cukrem gumy do żucia są raczej szkodliwe dla zdrowia, gdyż podczas żucia powstają kwasy organiczne (octowy czy mlekowy), które mają korozyjny wpływ na nasze szkliwo. Jeśli w gumie znajdują się również barwniki mogą one być przyczyną reakcji alergicznych czy zaburzeń neurologicznych. Poza tym częste żucie gumy może prowadzić do zapalenia mięśnia żwacza i stawu skroniowo-żuchwowego. Objawia się to sztywnością, trzaskaniem lub uszkodzeniem stawu. Dlatego nie powinno się żuć gumy dłużej niż 20-30 minut dziennie. Może wystąpić również efekt przeczyszczający, gdy żujemy więcej niż 3 gumy dziennie. 

Zdrowiej jest natomiast żuć gumę bez cukru, która zamiast niego zawiera np. ksylitol działający bakteriostatycznie. Guma do żucie może pomagać osobom chorym na refluks żołądkowo-przełykowy, gdyż zwiększa wydzielanie śliny, oczyszcza przełyk i poprawia jego motorykę. Czasem na niektórych żucie działa odstresowująco. 

...