pytanie zadane 17 sierpnia 2015 w Fauna i flora przez użytkownika Gość
Tak ogólnie ile zębów ma pies?

1 odpowiedź

odpowiedź 17 sierpnia 2015 przez użytkownika

Psy jak każde ssaki i nie tylko mają zęby. Tak samo jak ludzie psy mają inną liczbę zębów gdy są szczeniakami i inną liczbę będą już dorosłymi psami. W wiekiem następuje ich wymiana i powstanie nowych zębów. 

Zęby u psów znajdują się zarówno w szczęce i w żuchwie. Są to tak jak u człowieka siekacze, kły, przedtrzonowce i trzonowce. 

Szczeniaki posiadają 28 zębów mlecznych, po 14 w szczęce i w żuchwie. Pojawiają się one u szczeniaków w pierwszych tygodniach życia i istnieją do około ósmego miesiąca życia. 

zdjęcie owczarka niemieckiego w wysokiej rozdzielczości

Dorosły pies ma 42 zęby stałe - 20 znajduje się w szczęce, a 22 w żuchwie. Siekacze mają swoje nazwy i są to: cęgi, średniaki i okrajki, a za nimi znajdują się już kły, przedtrzonowce i trzonowce. Jest jeszcze jedna para zębów u psów, a mianowicie czwarty przedtrzonowiec i pierwszy trzonowiec, które nazywane są łamaczami. 
Łamacze mają trzy korzenie i jak sama nazwa wskazuje służą one do łamania kości i rozgryzania mięsa, które dalej jest połykane bez przeżuwania. 


Jako ciekawostkę dodam tylko, że zębów nie posiadają takie zwierzęta jak: mrówkojad, kolczatka, łuskowce i fiszbinowce np. płetwal błękitny. 

Poza nimi istnieją też ssaki, których zęby nie posiadają korzeni i wówczas zęby rosną im stale. Takim zwierzęciem są np. chomiki, które stale muszą ścierać swoje zęby. 

Są jeszcze inne zwierzęta jak nietoperze i ryjówki, którym zęby mleczne znikają jeszcze przed urodzeniem. 

...