seohost
pytanie zadane 1 lipca 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

2 odpowiedzi

odpowiedź 3 lipca 2016 przez użytkownika

Są rośliny, które pomogą oczyścić, odświeżyć powietrze w mieszkaniu. Rośliny takie filtrują dwutlenek węgla, produkują tlen i usuwają toksyny. Ponadto hodując niżej wymienione rośliny, poprawiamy jakość powietrza w naszym domu czy mieszkaniu. 

W naszym mieszkaniu znajduje się wiele szkodliwych substancji pochodzących chociażby z plastiku, papieru, detergentów czy tkanin syntetycznych. Są nimi m.in.: trichloroetylen, formaldehyd, benzen, amoniak czy ksyleny. Substancje te powodują złe samopoczucie, podrażnienia skóry i dróg oddechowych, zawroty głowy, zmęczenie czy inne dolegliwości. Poniżej wymienię je w kolejności, zaczynając od tych roślin, które usuwają wszystkie szkodliwe substancje, po te które usuwają tylko dwie z nich.

1. Chryzantema i Skrzydłokwiat - usuwają wszystkie 5 szkodliwych substancji

2. Dracena, Bluszcz pospolity, Sansewieria gwinejska (wężowiec) - usuwają 4 z 5 szkodliwych substancji

3. Dracena wonna, Gerbera Jamesona, Palma biczowa, Lirope szafirkowata, Flamingo lily (antrium), Epipremnum złociste - usuwają 3 z 5 szkodliwych substancji

4. Figowiec Benjamina, Chamedora (palma), Aglaonema, Zielistka Sternberga, Nephrolepis obliterata (paproć), Nefrolepis wyniosły (paproć), Daktylowiec niski - usuwają jedynie 2 z 5 szkodliwych substancji. 

odpowiedź 16 grudnia 2016 przez użytkownika

To ja może podejdę do tego z naukowej strony, bo temat bardzo ciekawy.

Jakiś czas temu natrafiłem na badania naukowe o nazwie The NASA Clean Air Study (link do badania), które przeprowadzone zostało przez NASA w 1989 roku na roślinach doniczkowych. Badanie wykazało skuteczność tych roślin w neutralizowaniu szkodliwych dla organizmów substancji. Mimo że minęło tyle lat, jest ono nadal aktualne – rośliny aż tak nie ewulowały. Jedynie zanieczyszczeń na naszej planecie przybyło.

Zbadanych zostało 31 odmian roślin pod kątem eliminacji toksycznych substancji z powietrza, takich jak benzen, formaldehyd, trichloroeten, ksylen, toluen i amoniak. Dzięki temu można w prosty i przyjemny sposób wyeliminować tzw. Syndrom chorego budynku.

Pełna lista roślin, pochłaniających część toksycznych substancji, które wcześniej wymieniłem lub tylko jedną z nich dostępne są w tej tabelce.

Ja natomiast postanowiłem się skupić na czterech roślinach, które oczyszczają powietrze w pomieszczeniach z największej liczby szkodliwych substancji.

Są to:

1. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

2. Bluszcz pospolity (Hedera helix)

3. Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)

4. Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)
 

Tabela przedstawia, która roślina neutralizuje dane substancje:

(aby powiększyć zdjęcie rośliny, kliknij na nim)

Skrzydłokwiat
(Spathiphyllum)

skrzydłokwiat
Bluszcz pospolity
(Hedera helix)

bluszcz pospolity
Benzen TAK TAK
Formaldehyd TAK TAK
Trichloroeten TAK TAK
Ksylen TAK TAK
Toluen TAK TAK
Amoniak TAK NIE

Sansewieria gwinejska
(Sansevieria trifasciata)

sansewieria gwinejska
Dracena obrzeżona
(Dracaena marginata)

dracena obrzeżona
Benzen TAK TAK
Formaldehyd TAK TAK
Trichloroeten TAK TAK
Ksylen TAK TAK
Toluen TAK TAK
Amoniak NIE NIE

Jak widać, najwydajniejszą rośliną jest Skrzydłokwiat, gdyż neutralizuje wszystkie 6 szkodliwych substancji.

Powyższe szkodliwe substancje w naszych mieszkaniach mogą pochodzić z różnych źródeł. Od farb i lakierów na meblach, ścianach czy innych przedmiotach, klejach, uszczelniaczach do chemii gospodarczej i kosmetyków. W niewietrzonym pomieszczeniu, jakość powietrza może być kilkunastokrotnie gorsza niż na dworze. 
[Chociaż w zimę niekoniecznie, zwłaszcza gdy mamy niedaleko okien, komin który emituje spaliny z pieców węglowych]

Oczywiście to wszystko nie jest obojętne na nasze zdrowie. Długotrwała ekspozycja na te substancje, może powodować wiele schorzeń układu oddechowego, pokarmowego, nerwowego i krążenia. Często substancje te mają właściwości toksyczne i rakotwórcze.

Tutaj ciekawy artykuł od strony naukowej, odnośnie roślin oczyszczających powietrze. Wypowiada się Pan dr hab. Marcin Zych z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego:

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413117,biolog-powszechnie-dostepne-rosliny-domowe-pochlaniaja-zanieczyszczenia.html


W artykułach odnośnie roślin oczyszczających powietrze, często występuje określenie benzol, zamiast benzen jak to jest powyżej. Niby słowa podobne, ale jednak znaczenie trochę inne. Benzen jest organicznym związkiem chemicznym, natomiast benzol jest mieszaniną zawierającą gównie związku benzenu, ksylenu i toluenu z domieszką fenolu, tiofenu i pirydyny.

komentarz 11 lipca 2017 przez użytkownika anonimowy

Czyli wynika na to, że powyższe rośliny mogą być bardzo pomocne w pochłanianiu smogu, z którym w ostatnim czasie mamy problem w Polsce. Tylko fajnie jakby można je hodować na na zewnątrz i do tego najlepiej, jakby roślina cały czas miała liście, które filtrują powietrze z zanieczyszczeń. Z tych czterech roślin w tabelce, tylko jedna  spełnia te kryteria - Bluszcz pospolity. Całym rokiem, nawet w zimę ma zielone liście, dzięki czemu cały czas oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji.

komentarz 21 stycznia 2020 przez użytkownika anonimowy
Muszę sobie któryś z tych kwiatów kupić . Będę mial chociaż zdrowsze powietrze w domu. Bo na dworzu że będzie lepsze w Polsce to już straciłem nadzieję.
komentarz 11 lutego 2020 przez użytkownika anonimowy
Muszę sobie chyba nakupowac tych kwiatów co oczyszczają do domu w większej ilości i w ogóle okien nie otwierać, bo niestety powietrze na zewnątrz jest niezbyt przyjazne płucom. Smog jest na każdym kroku.
...