pytanie zadane 1 lipca 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 16 czerwca 2019 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 16 grudnia 2016 przez użytkownika
edycja 6 sierpnia 2023 przez użytkownika

Są rośliny, które pomogą oczyścić, odświeżyć powietrze w mieszkaniu. Rośliny takie filtrują dwutlenek węgla, produkują tlen i usuwają toksyny. Ponadto hodując niżej wymienione rośliny, poprawiamy jakość powietrza w naszym domu czy mieszkaniu. 

W naszym mieszkaniu znajduje się wiele szkodliwych substancji pochodzących chociażby z plastiku, papieru, detergentów czy tkanin syntetycznych. Są nimi m.in.: trichloroetylen, formaldehyd, benzen, amoniak czy ksyleny. Substancje te powodują złe samopoczucie, podrażnienia skóry i dróg oddechowych, zawroty głowy, zmęczenie czy inne dolegliwości. Poniżej wymienię je w kolejności, zaczynając od tych roślin, które usuwają wszystkie szkodliwe substancje, po te które usuwają tylko dwie z nich.

1. Chryzantema i Skrzydłokwiat - usuwają wszystkie 5 szkodliwych substancji

2. Dracena, Bluszcz pospolity, Sansewieria gwinejska (wężowiec) - usuwają 4 z 5 szkodliwych substancji

3. Dracena wonna, Gerbera Jamesona, Palma biczowa, Lirope szafirkowata, Flamingo lily (antrium), Epipremnum złociste - usuwają 3 z 5 szkodliwych substancji

4. Figowiec Benjamina, Chamedora (palma), Aglaonema, Zielistka Sternberga, Nephrolepis obliterata (paproć), Nefrolepis wyniosły (paproć), Daktylowiec niski - usuwają jedynie 2 z 5 szkodliwych substancji. 


Jeśli podejść do tego od naukowej strony, to temat bardzo ciekawy.

Jakiś czas temu natrafiłem na badania naukowe o nazwie The NASA Clean Air Study (link do badania), które przeprowadzone zostało przez NASA w 1989 roku na roślinach doniczkowych. Badanie wykazało skuteczność tych roślin w neutralizowaniu szkodliwych dla organizmów substancji. Mimo że minęło tyle lat, jest ono nadal aktualne – rośliny aż tak nie ewulowały. Jedynie zanieczyszczeń na naszej planecie przybyło.

Zbadanych zostało 31 odmian roślin pod kątem eliminacji toksycznych substancji z powietrza, takich jak benzen, formaldehyd, trichloroeten, ksylen, toluen i amoniak. Dzięki temu można w prosty i przyjemny sposób wyeliminować tzw. Syndrom chorego budynku.

Pełna lista roślin, pochłaniających część toksycznych substancji, które wcześniej wymieniłem lub tylko jedną z nich dostępne są w tej tabelce. Warto wiedzieć, że są również drzewa oczyszczające powietrze lub łąki antysmogowe, które zyskują na popularności w polskich miastach.

Ja natomiast postanowiłem się skupić na czterech roślinach, które oczyszczają powietrze w pomieszczeniach z największej liczby szkodliwych substancji.

Są to:

1. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

2. Bluszcz pospolity (Hedera helix)

3. Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)

4. Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)
 

Tabela przedstawia, która roślina neutralizuje dane substancje:

(aby powiększyć zdjęcie rośliny, kliknij na nim)

Skrzydłokwiat
(Spathiphyllum)

skrzydłokwiat
Bluszcz pospolity
(Hedera helix)

bluszcz pospolity
Benzen TAK TAK
Formaldehyd TAK TAK
Trichloroeten TAK TAK
Ksylen TAK TAK
Toluen TAK TAK
Amoniak TAK NIE

Sansewieria gwinejska
(Sansevieria trifasciata)

sansewieria gwinejska
Dracena obrzeżona
(Dracaena marginata)

dracena obrzeżona
Benzen TAK TAK
Formaldehyd TAK TAK
Trichloroeten TAK TAK
Ksylen TAK TAK
Toluen TAK TAK
Amoniak NIE NIE

Jak widać, najwydajniejszą rośliną jest Skrzydłokwiat, gdyż neutralizuje wszystkie 6 szkodliwych substancji.

Powyższe szkodliwe substancje w naszych mieszkaniach mogą pochodzić z różnych źródeł. Od farb i lakierów na meblach, ścianach czy innych przedmiotach, klejach, uszczelniaczach do chemii gospodarczej i kosmetyków. W niewietrzonym pomieszczeniu, jakość powietrza może być kilkunastokrotnie gorsza niż na dworze. 
[Chociaż w zimę niekoniecznie, zwłaszcza gdy mamy niedaleko okien, komin który emituje spaliny z pieców węglowych]

Oczywiście to wszystko nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Długotrwała ekspozycja na te substancje, może powodować wiele schorzeń układu oddechowego, pokarmowego, nerwowego i krążenia. Często substancje te mają właściwości toksyczne i rakotwórcze.

Tutaj ciekawy artykuł od strony naukowej, odnośnie roślin oczyszczających powietrze. Wypowiada się Pan dr hab. Marcin Zych z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego:

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413117,biolog-powszechnie-dostepne-rosliny-domowe-pochlaniaja-zanieczyszczenia.html


W artykułach odnośnie roślin oczyszczających powietrze, często występuje określenie benzol, zamiast benzen jak to jest powyżej. Niby słowa podobne, ale jednak znaczenie trochę inne. Benzen jest organicznym związkiem chemicznym, natomiast benzol jest mieszaniną zawierającą gównie związku benzenu, ksylenu i toluenu z domieszką fenolu, tiofenu i pirydyny.

komentarz 11 lipca 2017 przez użytkownika Gość

Czyli wynika na to, że powyższe rośliny mogą być bardzo pomocne w pochłanianiu smogu, z którym w ostatnim czasie mamy problem w Polsce. Tylko fajnie jakby można je hodować na na zewnątrz i do tego najlepiej, jakby roślina cały czas miała liście, które filtrują powietrze z zanieczyszczeń. Z tych czterech roślin w tabelce, tylko jedna  spełnia te kryteria - Bluszcz pospolity. Całym rokiem, nawet w zimę ma zielone liście, dzięki czemu cały czas oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji.

komentarz 21 stycznia 2020 przez użytkownika Gość
Muszę sobie któryś z tych kwiatów kupić . Będę mial chociaż zdrowsze powietrze w domu. Bo na dworzu że będzie lepsze w Polsce to już straciłem nadzieję.
komentarz 11 lutego 2020 przez użytkownika Gość
Muszę sobie chyba nakupowac tych kwiatów co oczyszczają do domu w większej ilości i w ogóle okien nie otwierać, bo niestety powietrze na zewnątrz jest niezbyt przyjazne płucom. Smog jest na każdym kroku.
komentarz 5 lutego 2021 przez użytkownika Gość
W obecnej erze smogu i chemii wokół to takie rośliny to skarb. T taniej wyjdzie niż oczyszczacze elektroniczne na prąd.
komentarz 20 września 2021 przez użytkownika Gość
W sumie fajna alternatywa dla elektronicznych oczyszczaczy powietrza. Kwiaty nie biorą prądu i zielony kolor dodatkowo uspokaja.
komentarz 26 października 2021 przez użytkownika Gość
W przeciwieństwie do oczyszczaczy roślinki nie potrzebują zasiania w energię elektryczną. Tylko wodę.
komentarz 15 grudnia 2021 przez użytkownika Gość
Musze sobie takie rośliny sprawić do domu teraz szczególnie w zime gdy jakość powietrza w Polsce jest fatalna. Otworze okno to tylko smog sobie wpuszczę zamiast czyste powietrze. A tak to roślinki nie dość żeby oczyściły powietrze to jeszcze trochę tlenu naprodukowaly :)
komentarz 12 lutego 2022 przez użytkownika Gość
Ja bluszcz mam nasadzony na płocie wokół domu, także widzę że podwórko też mi oszczyszcza powietrze wokol domu ;) w zimę listki trochę przynosiły w sensie straciły zielony kolor i ciekawe czy w takim samym stopniu filtrują powietrze jak w lato gdy są w pełni zielone.
...