seohost
pytanie zadane 16 sierpnia 2015 w Informatyka przez użytkownika anonimowy
Często mi się coś wciśnie jak piszę i potem nie wiem jak to zmienić, żeby było dobrze... Pomocy!

1 odpowiedź

odpowiedź 17 sierpnia 2015 przez użytkownika

Żeby powrócić do "normalnego" pisania, czyli odmienić Z z Y, należy równocześnie wcisnąć na klawiaturze klawisze Ctrl + Shift. Wtedy wszystko wróci do normy. 

Czasami zdarza się tak, że zamieniają się nam klawisze Y z Z na klawiaturze komputera. Zapewne coś pisałeś lub grałeś w grę i kliknąłeś jednocześnie klawisze Ctrl i Shift, które są obok siebie. Jest to powszechna przypadłość w systemie Windows.

Co tak naprawdę się stało?

Ano skrót klawiaturowy Ctrl + Shift służy do zmiany układu klawiatury z QWERTY na QWERTZ, które różnią się tym (choć nie tylko), że mają zamienione literki Z z Y. Aby to zmienić trzeba albo użyć ww. skrótu klawiaturowego, albo wejść w ustawienia klawiatury w Panelu sterowania komputera i zmienić układ klawiatury z Angielskiego na Polski - Polski (programisty).

Skrót Ctrl+Shift działa naprzemiennie, czyli przełącza układ klawiatury za każdym jego kliknięciem.

Powyższa zmiana układu klawiatury, dotyczy nie tylko literek Y i Z. Po zmianie nie da rady napisać polskich czcionek, które piszemy razem z klawiszem Alt.

komentarz 29 lutego 2020 przez użytkownika anonimowy
To chyba najczęstszy błąd występujący w Windowsie. Z racji że klawisze Ctrl i Shift są zaraz obok siebie, to ludzie klikają je nieświadomie wyłączając sobie polski układ klawiatury. Twórcy windowsa mogliby to jakoś zmienić, żeby nie można było tak łatwo tego zmienieć.
...