pytanie zadane 16 sierpnia 2015 w Informatyka przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 5 lutego 2020 przez użytkownika
Często mi się coś wciśnie jak piszę i potem nie wiem jak to zmienić, żeby było dobrze... Pomocy!

1 odpowiedź

odpowiedź 17 sierpnia 2015 przez użytkownika
edycja 14 grudnia 2019 przez użytkownika

Żeby powrócić do "normalnego" pisania, czyli odmienić Z z Y, należy równocześnie wcisnąć na klawiaturze klawisze Ctrl + Shift. Wtedy wszystko wróci do normy. 

Czasami zdarza się tak, że zamieniają się nam klawisze Y z Z na klawiaturze komputera. Zapewne coś pisałeś lub grałeś w grę i kliknąłeś jednocześnie klawisze Ctrl i Shift, które są obok siebie. Jest to powszechna przypadłość w systemie Windows.

Co tak naprawdę się stało?

Ano skrót klawiaturowy Ctrl + Shift służy do zmiany układu klawiatury z QWERTY na QWERTZ, które różnią się tym (choć nie tylko), że mają zamienione literki Z z Y. Aby to zmienić trzeba albo użyć ww. skrótu klawiaturowego, albo wejść w ustawienia klawiatury w Panelu sterowania komputera i zmienić układ klawiatury z Angielskiego na Polski - Polski (programisty).

Skrót Ctrl+Shift działa naprzemiennie, czyli przełącza układ klawiatury za każdym jego kliknięciem.

Powyższa zmiana układu klawiatury, dotyczy nie tylko literek Y i Z. Po zmianie nie da rady napisać polskich czcionek, które piszemy razem z klawiszem Alt.

komentarz 29 lutego 2020 przez użytkownika Gość
To chyba najczęstszy błąd występujący w Windowsie. Z racji że klawisze Ctrl i Shift są zaraz obok siebie, to ludzie klikają je nieświadomie wyłączając sobie polski układ klawiatury. Twórcy windowsa mogliby to jakoś zmienić, żeby nie można było tak łatwo tego zmienieć.
komentarz 11 lipca 2021 przez użytkownika Gość
Klasyczny i najczęstszy problem Użytkowników windowsa. Ze przez ten czas nie zmienili układu skrotu żeby tak w łatwy sposób nie można było zmienic tego układu klawiatury...
komentarz 7 września 2021 przez użytkownika Gość
Mi to się często przestawia, chyba to jest wina słabej klawiatury.
komentarz 5 kwietnia 2022 przez użytkownika Gość
Dziękuje pomogło, bo nie było informatyka pod reką
...