pytanie zadane 16 sierpnia 2015 w Zdrowie i uroda przez użytkownika anonimowy
Jakie są domowe sposoby na wrastający paznokieć? Macie coś sprawdzonego?

1 odpowiedź

odpowiedź 16 sierpnia 2015 przez użytkownika

Domowymi sposobami można zapobiegać bardziej niż leczyć wrastający paznokieć. Takie domowe zabiegi są przeznaczone dla osób, u których nie widać jeszcze pierwszych oznak infekcji. Sposoby, które opiszę poniżej mogą zahamować proces dalszego wrastania paznokcia i zmniejszyć uczucie bólu, jakie jest z nim związane. 

1. Kąpiel z solą 

Do miski wlać gorącą wodę i kilka łyżek soli kuchennej (najlepiej gruboziarnistej). Dokładnie wymieszać i moczyć w niej stopy przez 15 - 20 minut. Gorąca woda ma za zadanie zmiękczyć skórę wokół paznokcie, sól natomiast zredukuje obrzęk i pomoże zwalczyć ewentualny stan zapalny. Taki zabieg powinno się wykonywać raz dziennie. 

 

2. Kąpiel z płatkami mydlanymi

Do miski z ciepłą wodą dodać 2 łyżki stołowe płatków mydlanych do prania lub kawałki szarego mydła, które działa antybakteryjnie. Moczyć stopy około 20 minut. Potem stopy należy dokładnie osuszyć, zdezynfekować chore miejsce (np. wodą utlenioną), a pod zagłębiony w skórze brzeg paznokcia delikatnie wsunąć kawałek waty. Ja polecam wyjąć kawałek waty ze środka płatka kosmetycznego. 

Dzięki wacie paznokieć nieco się uniesie i nie będzie wbijał się w tkankę skórną. Watę należy zmieniać codziennie do momentu wyrośnięcia paznokcia. Potem można przyciąć delikatnie paznokieć na prosto. Ważne, by wtedy jak najwięcej chodzić boso lub zakładać obuwie z szerokimi noskami, a także zmieniać skarpetki nawet kilka razy dziennie. 

 

3. Okład z lodu

Stopy wymocz w ciepłej wodzie, dokładnie je osusz. Do palca z wrastającym paznokciem przyłóż okład z lodu (kostka lodu zawinięta w gazę) i trzymaj do czasu zdrętwienia palca około 3 minut. Potem wysterylizowanymi cążkami wytnij wrastającą część paznokcia. Jak to zrobić? Przyłóż cążki pod brzeg paznokcia pod kątem, ale niewielkim i wytnij wrastającą część. Uważaj, by nie uszkodzić otaczającej tkanki. Po tym "zabiegu" załóż na palec gazik nasączony roztworem płynu dezynfekującego np. wody utlenionej i zabandażuj go. 

komentarz 18 lutego 2016 przez użytkownika anonimowy
ja moczyłam palca w gorącej wodzie z szarym mydłem, w sumie chyba pomogło, bo (uf!) uniknęłam zabiegu chirurgicznego i paznokieć jakoś się naprostował, trochę mu pomagałam też podważając go drewnianym patyczkiem od czasu do czasu
...