pytanie zadane 23 czerwca 2016 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 23 czerwca 2016 przez użytkownika

Składniki:

- świeża mięta,

- cukier.

Wykonanie:

Miętę przepuścić przez sokowirówkę i zmierzyć ilość soku. Na pół litra soku dodajemy pół kg cukru. Cukier gotujemy ze szklanką wody do momentu uzyskania konsystencji karmelu. Wtedy wlewamy sok z mięty i trzymamy na wolnym ogniu przez około 10 minut. Przelewamy go do wyparzonych butelek i używamy do napojów orzeźwiających. 

Ja mam jeszcze inny przepis na syrop z mięty. Wydaje mi się trochę łatwiejszy, prostszy w przygotowaniu. 

Składniki:

- 3 litry wody,

- kg cukru,

- 60 gałązek mięty świeżej,

- 2 cytryny.

Wykonanie:

Wodę zagotowujemy i kiedy będzie wrzała dodajemy cukier. Mieszamy i gotujemy do momentu całkowitego rozpuszczenia się cukru. 

woda cukier

Miętę dokładnie myjemy, można całe gałązki lub można oberwać same listki, Następnie układamy ją w dużym garnku. Zalewamy wodą z cukrem. Dodajemy na koniec dwie cytryny pokrojone w plasterki. Mieszamy wszystko razem i odstawiamy pod przykryciem na dobę.

mięta

mięta cytryna

Po tym czasie odsączamy dokładnie wszystkie gałązki i cytrynę, a pozostały syrop zagotowujemy i trzymamy na ogniu około 30 minut. Później przelewamy syrop z mięty do wyparzonych słoiczków i odwracamy do góry dnem. Czekamy, aż całkowicie ostygną. 

syrop mięta

syrop miętowy

Miętowy syrop używamy do napój orzeźwiających. Gotowym napojom dodają one niesamowitego smaku. Można też syrop rozcieńczyć z wodą i dodać do tego kostki lodu, a otrzymamy pyszny miętowy napój w sam raz na upalne dni. Ja dodaję na szklankę wody około 4 łyżeczek syropu. 

syrop z mięty

komentarz 13 lutego 2020 przez użytkownika

Mięta prócz odświeżania daje również wspaniałe uczucie chłodu, więc taki syrop jest właśnie idealny za upalne dni lata. Uczucie chłodu jest odczuwalne dzięki substancji zwanej mentolem. To dzięki niemu mięta tak ładnie pachnie. 

W zetknięciu z komórkami nerwowymi naszego ciała, mentol przenika przez błonę i aktywuje się w białkach receptorowych. Takie działanie zakłóca równowagę między przepływem jonów sodu i wapnia i nasz mózg odbiera informację o chłodzie. 

Mentol jest dodawany również do wielu substancji np. gumy do żucia, pasty do zębów, maści przeciwbólowych itp. 

...