pytanie zadane 23 czerwca 2016 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 23 czerwca 2016 przez użytkownika

Podbiał (łac. Tussilago forfara) to roślina zielna (ma postać byliny), rosnąca na łąkach, przy drogach, torach, rumowiskach oraz nad brzegami wód, gdzie występują gliniaste gleby. Osiąga ona wysokość 15 cm i ma grube kłącza. 

Tak wygląda podbiał:

podbiał

Charakterystyczne jest też to, że liście podbiału, od dołu są dużo bielsze niż na górze, pewnie stąd wzięła się nazwa rośliny

dolna strona liścia podbiału

Podbiał kwitnie zazwyczaj pod koniec lutego oraz w marcu. Kwiaty są koloru złocistożółtego w postaci koszyczków o średnicy 2-2,5 cm. Roślina nadaje się jako ziele lecznicze, ale tylko jej liście i kwiaty. Liście zbiera się na przełomie maja/czerwca w pogodne dni. Muszą to być liście bez plam i młode. Następnie tnie się je na mniejsze kawałki i suszy. Podbiał występuje najczęściej w nieużytkach, przydrożach, polach czy usypiskach, najczęściej w glebach gliniastych wilgotnych. Występuje w całej Polsce.

Podbiał ma działanie przeciwzapalne, ściągające, bakteriobójcze i przeciwskurczowe. Pomaga w kaszlu, chrypce i odksztuszaniu. 

Napar: pół łyżki pociętych liści zalać szklanką wody i pić 2-4 razy dziennie po pół szklanki. 

komentarz 18 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
No właśnie słyszałem o tym działaniu leczniczym podbiału, ale nigdy nie wiedziałem jak ta roślina rzeczywiście wygląda w rzeczywistości.
komentarz 3 stycznia 2021 przez użytkownika Gość

Ciekawostka jeśli chodzi o łacińską nazwę podbiału, znaczy dosłownie rozpędzacz kaszlu.

...