pytanie zadane 16 sierpnia 2015 w Internet przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 16 sierpnia 2015 przez użytkownika

VPN (z angielskiego Virtual Private Network) - jest to prywatna sieć komputerowa. Do jej stworzenia, należy połączyć ze sobą kilka sieci komputerowych bezpiecznym, szyfrowanym kanałem danych, za pośrednictwem internetu. W celu tunelowania transmisji wykorzystuje się głównie protokoły IPsec i PPTP. VPN używa się najczęściej do połączenia kilku oddziałów firm lub też w celu zdalnego połączenia jednostki komputerowej (klienta) z serwerem w innej lokalizacji na świecie. Sieć VPN jest podstawą jeśli chodzi o telepracę, która staje się coraz popularniejsza w obecnych czasach.

Sieci VPN często zestawia się w firmach lub instytucjach, które fizycznie znajdują się w kilku różnych lokalizacjach w kraju lub nawet na świecie. Dzięki sieci VPN można wszystkie komputery spiąć w jedną bezpieczną sieć, tak jakby komputery pracowały w jednym budynku. Dzięki temu komputer oddalony o setki kilometrów (np. przedstawiciela handlowego), może podłączyć się do firmowego serwera i korzystać z jego zasobów. Wystarczy że będzie miał aktywne połączenie z internetem. 

W ostatnich czasach VPN może się nam jednak kojarzyć z popularną usługą internetową, którą oferują firmy hostingowe (i nie tylko) i przeznaczona jest dla tych którzy chcą zadbać o swoją prywatność. 

Wygląda to tak, że otrzymujemy możliwość przeglądania internetu poprzez serwer VPN, z którym nasz komputer jest połączony szyfrowanym tunelem. Dzięki temu jesteśmy anonimowi i odporni na jakiekolwiek ataki czy podsłuchy naszego połączenia w internetem.

Poniżej graficzny schemat takiej usługi VPN:

schemat działania sieci VPN

Usługi VPN często są stosowane do omijania cenzury w krajach, które taką wprowadzają. Tego typu usługi są najczęściej płatne, ale zdarzają się również darmowe. W przeglądarce Opera można za darmo przetestować tego typu usługę w trybie incognito.

W Polsce najpopularniejszą firmą, która oferuje usługę VPN jest MyDevil.net (z kodem rabatowym 6HD2U7XTMN 20% taniej), można wykupić na miesiąc i przetestować.

komentarz 2 kwietnia 2020 przez użytkownika anonimowy
Ten vpn jest dobry gdy korzysta się z internetu w jakich przypadkowych miejscach np. w maku. Bo w domu to nie potrzebny. No i tutaj chodzi bardziej w vpn do surfowania bezpiecznie w internecie, a nie o taki jaki się używa w firmach do łączenia zdalnie z pracą. Co prawda usługa podobna technicznie, ale inny rodzaj produktu.
komentarz 5 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy
Te vpn są coraz bardziej popularne, ciagle teraz o nich słychać. Chyba też będe musiał spróbować, skoro to takie dobre dla bezpieczeństwa gdy się surfuje w internecie.
komentarz 24 stycznia 2021 przez użytkownika anonimowy
Tych VPNów jest sporo ostatnio. Są one w sumie najbardziej przydane w krajach dyktatorskich gdzie jest cenzura. U nas w demokratycznym kraju, gdzie jest (jeszcze) wolność słowa, to w sumie nie ma potrzeby czegoś takie używać. No chyba że komus zależy na anonimowość.
...