seohost
pytanie zadane 20 czerwca 2016 w Różne przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 20 czerwca 2016 przez użytkownika

Cinkciarz to osoba, która nielegalnie wymieniała obcą walutę, głównie w czasach PRL-u. Najczęściej cinkciarz wymieniał dolary amerykańskie lub bony dolarowe na polskie złote. 

Słowo cinkciarz pochodzi z języka angielskiego change money, które wymawiane prze cinkciarzy było słyszalne jako cincz many. Słowo cinkciarz było wymawiane też jako ciksiarz lub cynkciarz, a także konik, czarnogiełdziarz lub waluciarz. 

kantor cinkciarz

Cinkciarze zajmowali się wymienianiem obcej waluty na polskie złotówki po wyższym kursie niż oferowały to banki państwowe, dlatego też cudzoziemcy chętnie wymieniali walutę właśnie u nich. Takie transakcje wiązały się jednak z dużym ryzykiem i często dochodziło do oszustw. Przez władze kraju cinkciarze byli jednak akceptowani, gdyż wspomagali procesy gospodarcze na małą i średnią skalę. Społeczeństwo zaś posądzało cinkciarzy o współpracę z MO, SB i wywiadem i w wielu przypadkach było to prawdą. 

"Zawód" cinkciarz, jeśli można tak powiedzieć, przestał istnieć po 1989 roku, kiedy to powstały legalne kantory wymiany walut, działające do dziś. 


Zjawisko związane z cinkciarzami w Polsce miało swój początek w czasie II wojny światowej. W późniejszych latach handel obcą walutą wcale nie malał, a najwięcej cinkciarzy można było spotkać przez sklepami Pewexu, hotelami czy na lotnisku. 

komentarz 22 czerwca 2016 przez użytkownika anonimowy

Pytanie powinno być raczej Kto to był cinkaciarz? Bo tacy to istnieli w PRL i teraz nie ma ma tej potrzeby ;)

Ale odpowiedź bardzo satysfakcjonująca:)

komentarz 12 grudnia 2019 przez użytkownika anonimowy
Asa to stąd ta dziwna nazwa serwisu do wymiany walut xd

W sumie to by nawet pasowało.
...