pytanie zadane 17 czerwca 2016 w Informatyka przez użytkownika Gość
Nie wiem co zrobić, ale w laptopie na którym mam zainstalowany system Windows 8 przekręcił mi się obraz na bok. I nie wiem jak teraz to zmienić aby bylo normalnie.

Niestety nic nie pomaga ponowne uruchomienie komputera. Help!

1 odpowiedź

odpowiedź 17 czerwca 2016 przez użytkownika

Obracanie ekranu w Windows 8 jest funkcją dostępną, która umożliwia dostosowanie wyświetlania obrazu ekranu do urządzeń mobilnych. Tylko szkoda, że można to przestawiać skrótami klawiszowymi.

Aby przestawić orientacje obrazu na monitorze na bok (90º), lub do góry nogami (180º) wystarczy skorzystać poniższego skrótu na klawiaturze:

Ctrl + Alt + (strzałka)

Kierunek strzałki w zależności w którą stronę ma obrócić obraz.

Ten skrót klawiaturowy, oczywiście zadziała też w innych wersjach systemu jak Windows 7 czy 10, pod warunkiem, że zainstalowane sterowniki karty graficznej obsługują ten skrót klawiaturowy.

W Windows 10 jeśli nie działa powyższy skrót, orientację ekranu można zmienić bezpośrednio w ustawieniach. Trzeba wejść w Start -> Ustawienia -> System -> Ekran następnie niżej jest opcja Orientacja. Tutaj można zmieniać orientację ekranu:

Pozioma - normalny
Pionowa - przechylony na bok na lewą stronę
Pozioma (odwrócona) - do góry nogami
Pionowa (odwrócona) - przechylony na bok na prawą stronę

komentarz 8 marca 2019 przez użytkownika Gość

W Windows 10 na szczęście ten skrót u mnie nie działa, więc najwidoczniej taka "funkcja" jest dostępna tylko we wcześniejszej wersji systemu operacyjnego. Jak ktoś nie zna tego skrótu klawiaturowego, to mam problem trzeba wtedy przekręcać bokiem lub do góry nogami monitorlaugh

komentarz 3 września 2020 przez użytkownika Gość
Szkoda, że mając urządzenie hybrydowe z odczepianym ekranem dotykowym, orientację ekranu można zmienić jedynie na fizycznej klawiaturze... Aż trudno uwierzyć, jak bardzo niedopracowany jest Windows pod kątem używania go na tabletach.
...