1 odpowiedź

odpowiedź 12 czerwca 2016 przez użytkownika
edycja 16 lipca 2021 przez użytkownika

Krzywa Wieża w Toruniu to miejsce, które warto zobaczyć odwiedzając to miasto. Choć nie ma w niej dużo do zwiedzania, to z pewnością można się wiele o niej dowiedzieć. 

Do zwiedzania, za symboliczne parę groszy, udostępnione jest tylko pierwsze piętro budynku, a w nim można obejrzeć zdjęcia jak dawniej wyglądała wieża oraz kilka eksponatów. Poza tym jest tam również Kiermasz Książek, które można poprzeglądać i wybrać coś dla siebie za niewielką sumę. Z pierwszego piętra można udać się na balkon, z którego rozciąga się widok na drugą stronę Wisły, kawałek Starówki i wieżę. O samej Krzywej Wieży można się dowiedzieć tyle, że kiedyś znajdowało się tu więzienie dla kobiet - czarownic, czyli takich które w dawnych czasach leczyły ludzi ziołami i zaklęciami. Potem w tym miejscu znajdowała się kuźnia. Miejsce ma swoją historię i warto o tym porozmawiać z przewodnikiem/sprzedawcą, który chętnie Wam opowie o niej. Krzywa Wieża, co ciekawe była, kiedyś prosta, ale na skutek działania piasku, na którym została wybudowana zaczęła się osuwać z jednej strony i przechylać. Co ciekawe tuż obok niej stała kiedyś druga taka sama wieża, ale ona wskutek osuwania się całkowicie się zawaliła i dziś nie ma po niej śladu. 

Krzywa wieża Galeria Przydasie w toruniu

Poza tym na parterze budynku mieści się mały sklepić z ręcznie wykonywanymi pamiątkami. Należy on do Fundacji Galeria Przydasie. Tu Pani Magda tworzy swoje dzieła. Są to drobne i większe pamiątki: serduszka ręcznie malowane, obrazy ścienne, wyszywane maskotki, poduszki, przedmioty haftowane oraz liczne drewniane zabawki, które są malowane i ozdabiane na miejscu. Warto nabyć taką niepowtarzalną pamiątkę odwiedzając to miejsce i wesprzeć Fundację oraz działalność Krzywej Wieży


Basztę tę zaczęto nazywać Krzywą Wieżą, ponieważ jej znaczne odchylenie od pionu (1,46 m) spowodowało to, że zaczęła ona być pochyła i z wyglądu przypominać Krzywą Wieżę w Pizie. Jest to póki co jedyna taka wieża w Polsce. Tak więc trzeba koniecznie ją przedstawić Wam bliżej.

Krzywa Wieża w Toruniu znajduje się na ulicy Pod Krzywą Wieżą 1 i należy ona do części toruńskiej Starówki. Jest ona niewątpliwie wspaniałą i ciekawą atrakcją turystyczną, która ma swoją historię. A mianowicie. Gotycką, piętnastocentymetrową basztę-wieżę wybudowano w II połowie XIII wieku i podobnie jak reszta murów, znajdujących się na Starówce, pełniła funkcję obronną. Niestety wybudowano ją na piaszczysto-glinianym podłożu, które z biegiem lat zaczęło się osuwać pod wpływem ciężaru ścian baszty, aż do momentu natrafienia ściany na twardsze podłoże.

widok z krzywej wieży w Toruniu

Wieża bardzo szybko przestała pełnić swoją funkcję i jeszcze w XIII wieku utworzono tu więzienie dla kobiet. Więziono tu głównie kobiety-czarownice, jak na mawiano, gdyż zajmowały się one ziołolecznictwem. Następnie wypędzone kobiety transportowano łódkami na drugi brzeg Wisły, gdzie budowały one swoje "domy" m.in. na drzewach. Dlatego też czasem do dziś słyszy się, że tamten rejon Torunia zwie się Małpi Gaj.

Widok z krzywej wieży:

most w toruniu

W wieku XIX we wnętrzach baszty swoją siedzibę miał kowal i rusznikarz. W II połowie XIX wieku znajdowały się mieszkania, lecz nie spełniło to swojej funkcji, gdyż mieszkanie w przechylonej wieży było dość kłopotliwe, szczególnie przy ustawianiu mebli. Zwiedzając piętro wieży da się odczuć, że jest tu nierówno i się pochylamy. Co ciekawe, tuż obok wieży istniała jeszcze do II połowy XIX wieku taka sama baszta, lecz jej los szybko się skończył, gdyż była ona zbyt mocno przechylona i runęła, zostawiając tylko górę gruzu.

wnętrze krzywej wieży w toruniu

Lata 60. XX wieku przyniosły działalność wielu stowarzyszeń, kawiarni i kiosku z pamiątkami. Obecnie w wieży znajduje się siedziba Toruńskiej Agendy Kulturalnej oraz Galeria Przydasię należąca do Fundacji Feniks. Zwiedzając Krzywą Wieżę mamy dostęp tylko na pierwsze piętro budynku. Znajdują się tam eksponaty związane z tym miejscem, fotografie oraz Kiermasz Książki, gdzie za niedużą sumę można nabyć ciekawą książkę. Z pomieszczenia tego można również wyjść na balkon-taras, z którego rozciąga się piękny widok na część Starówki i panoramę Wisły wraz z drugą częścią Torunia.

Tak wygląda w środku Krzywa Wieża w Toruniu:

muzeum krzywa wieża Toruń

tarcza krzyżacka w muzeum

Na parterze mieści się Galeria Przydasię, gdzie można nabyć własnoręcznie wykonane pamiątki, drobne upominki, obrazy, poduszki, przedmioty haftowane czy zabawki. Wszystko to wykonuje Pani Magda - podopieczna Fundacji Feniks.

komentarz 26 marca 2020 przez użytkownika Gość
To już chyba nieaktualne z tą galeria i fundacja. Z czego pamiętam z tej krzywej wieży zrobili teraz jakas restauracje.
komentarz 16 lipca 2021 przez użytkownika Gość
A to ciekawe, nie jest za wiele takich atrakcji, że ktoś coś kiedyś wybudował a potem to coś się przekrzywiło. Muszę zobaczyć jak będę w Toruniu.
...