pytanie zadane 8 czerwca 2016 w Multimedia/RTV przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 10 czerwca 2016 przez użytkownika

Budowa aparatów pozostaje taka sama od wielu lat, natomiast ważne są zasady działania sprzętu, by wykonać fotografię. Dzięki zasadom łatwiej nam będzie zrozumieć techniczne aspekty wykonania zdjęcia oraz plastykę zdjęcia, dzięki której możemy tworzyć nieprzeciętne zdjęcia pod względem wizualnym. Fotografia może być nie tylko sposobem na życie, ale również na wyrażanie swoich uczuć i myśli. 

W fotografii wyróżnia się dwa rodzaje aparatów. Aparat analogowy oraz cyfrowy. Każdy z nich niby zawiera to samo, ale zbudowany jest z nieco innych elementów. 

Aparat analogowy

Składa się jakby z dwóch części: korpusu, gdzie jest zamknięty materiał światłoczuły i migawka oraz układ celowniczego (mechanizm umożliwiający obserwację obrazu), obiektywu. W skład korpusu wchodzą:

- spust migawki,
- wizjer,
- pryzmat,
- matówka,
- migawka, czyli coś przypominające kurtynę; jej zadaniem jest precyzyjne określenie czasu naświetlania filmu
- lustro.

Zadaniem korpusu jest transport filmu. Umieszczony jest w nim również nienaświetlony film. 

aparat analogowy

Aparat cyfrowy

One również składają się z korpusu i obiektywu. Jednak w korpusie tego aparatu znajduje się znacznie więcej elementów elektronicznych, ekran ciekłokrystaliczny służący również jako układ celowniczy. Znajduje się w nim też migawka, która ma takie samo zastosowanie jak w aparacie analogowym. prócz tego znajduje się również wyświetlacz LCD.

aparat cyfrowy

...