pytanie zadane 8 czerwca 2016 w Multimedia/RTV przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 10 czerwca 2016 przez użytkownika

Aparaty dzieli się na dwa typy: cyfrowe i analogowe. Wśród nich występuje podział na rodzaje. Oto one:

1. Aparaty cyfrowe

a) kompaktowe - najprostszy typ aparatów z automatycznym ustawieniem ostrości i ekspozycji. Posiadają dobrej jakości obiektyw, czujnik, obiektyw o zmiennej ogniskowej i procesor. Nie da się jednak uzyskać z nich fotografii o dużych rozmiarach. Największą ich zaletą jest ich mała waga i rozmiar. 

b) zaawansowane aparaty kompaktowe - posiadają automatyczne ustawienia, ale niektóre parametry można kontrolować. Dodatkowe funkcje to kompensacja ekspozycji oraz balans bieli. Używa się w nim matrycy o różnej ilości pikseli, dzięki czemu można uzyskać zdjęcia o dużych formatach. Posiadają wyświetlacz LCD i obiektyw o zmiennej ogniskowej. 

c) półlustrzanki - z wyglądu przypominają lustrzanki małoobrazkowe. Posiadają automatyczne funkcje i pełną kontrolę nad parametrami obrazu. Mają obiektywy zmiennoogniskowe, wyświetlacze LCD i mozna nimi wykonać zdjęcia ciekawe pod względem plastycznym. Można wykonać nimi odbitki o dużych rozmiarach. 

d) lustrzanki - przypominają lustrzanki małoobrazkowe, wyświetlacz LCD znajduje się na tylnej ściance. Są to najbardziej zaawansowane technologicznie aparaty. Poza tym posiadają manualny dostęp do wielu parametrów kontroli obrazu. Plusem jest możliwość zmiany obiektywu, wysokiej jakości procesor i czujniki. 

2. Aparaty analogowe

a) kompaktowe - prawie wszystko robi za nas. Zarówno ostrość, przesłona, migawka są ustawione automatycznie. Zaletą jest łatwość obsługi i przystępna cena. Można go zabrać wszędzie, jest mały i lekki.

b) lustrzanka - używane są przez bardziej doświadczonych fotografów. Posiadają inną konstrukcję i prócz funkcji automatycznych posiadają też ręczne regulacje parametrów. Obiektyw można wymieniać, posiadają one również zaawansowaną optykę, która umożliwia precyzyjną kontrolę kadrowania i ostrości. Są one droższe i cięższe od innych aparatów,

c) APS - czyli aparaty z zaawansowanym systemem fotograficznym. Budową i wyglądem przypominają aparaty kompaktowe. Istnieje jednak możliwość ustalania formatu zdjęcia (3 typy: 2:3 (małoobrazkowy), 9:16 i 1:3 (panoramiczny). W tych aparatach klisza przechowywana jest w tzw. inteligentnych kasetkach.

d) średnio- i wielkoformatowe - to aparaty tworzone do uzyskania slajdów lub negatywów o dużych wymiarach, gdzie stosuje się specjalne filmy i błony cięte. Zdjęcia takie mają najlepszą jakość. Aparaty takie są bardzo drogie, ciężkie i dość nieporęczne. 

...