seohost
pytanie zadane 8 czerwca 2016 w Multimedia/RTV przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 10 czerwca 2016 przez użytkownika

W aparatach fotograficznych można wymienić 4 rodzaje:

1. Szerokokątne - pokazują szerszy fragment rzeczywistości z większą ilością elementów na obrazie. Używa się ich do wykonania zdjęcia dużych obiektów lub w ciasnych pomieszczeniach. Posiadają dużą głębię ostrości, uwypuklają zjawisko zbieżności pionów, czyli linii prostych w miarę oddalania się ich od obiektywu. 

2. Standardowe - odpowiadają w przybliżeniu kątowi widzenia oka ludzkiego. Posiadają duży otwór przysłony. Używa się ich do zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych. Nie występuje w nich wyginanie się krawędzi kadru.

3. Długoogniskowe - pokazują wąski wycinek światła widzianego ludzkim okiem. Używa się ich do fotografowania przedmiotów i obiektów, do których nie można blisko podejść. Określa się je mianem "zacieśniania perspektywy". Obiektyw taki posiada małą głębię ostrości, gdzie ostry jest tylko element, na który ustawiono obiektyw. 

4. Zmiennoogniskowe - posiada go większość aparatów analogowych i cyfrowych. Możliwe w nich jest zróżnicowanie zakresu ogniskowych. Ułatwiają one fotografię, gdyż możemy wybrać odpowiednie pole widzenia. Jakość takich zdjęć jest wysoka. Minusem jest ich niewielka jasność. 

...