pytanie zadane 8 czerwca 2016 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 10 czerwca 2016 przez użytkownika

Bliki określane są często mianem "żywych oczu". Bliki to jasne punkty w oczach, które powstają na skutek odbijania się światła od powierzchni oka. Przez to oko może wydawać się bardziej "żywe". 

bliki w oczach
 

Nie należy mylić blików w oczach z efektem czerwonych oczu, który powstaje na skutek robienia zdjęcia w ciemnym pomieszczeniu z użyciem lampy błyskowej, a efekt taki psuje zdjęcie. Bliki natomiast poprawiają jakość zdjęcia, więc dobrze jest do zrobienia zdjęcia wybierać jasne pomieszczenia lub słoneczny plener.
Najczęstszymi źródłami światła są słońce lub niebo, zaś we wnętrzach są to powierzchnie oka. Powstać mogą również za pomocą parasolki fotograficznej, lampy pierścieniowej lub białej ściany. 

Brak blików w oczach może być spowodowany niskim pochyleniem głowy lub światłem ustawionym pod zbyt niskim kątem. By nadać zdjęciu żywość można użyć wspomnianej już lampy błyskowej. Fotografowie często ustawiają ostrość właśnie na oczy, by wykonać piękny portret/zdjęcie, które będzie swoim wyglądem przykuwało uwagę innych. 
Na poniższym filmie możecie zobaczyć jak wyglądają zdjęcia z użyciem odpowiedniego światła, na których widać bliki w oczach oraz zdjęcia bez nich. Sami zdecydujcie, które są lepsze.

...