pytanie zadane 14 sierpnia 2015 w Fauna i flora przez użytkownika Gość
Czy oprócz strusia są jeszcze jakieś inne biegające ptaki?

1 odpowiedź

odpowiedź 15 sierpnia 2015 przez użytkownika

Oczywiście. Najbardziej jednak znanym ptakiem, który biega jest struś afrykański. Dodatkowo jest on najwyższym (2,7 metra) i największym gatunkiem ptaka. Jego waga dochodzi do nawet 156 kg! Posiada on specjalne nogi umożliwiające chodzenie i bieganie, za to nie może latać. Jego nogi posiadają dwa palce, są silne. Struś może przebiec około 48 km/ h w ciągu zaledwie 20 minut. Zaś chodząc wykonuje około 80 kroków na minutę. Spotkać go można w Etiopii czy Maroku. 

Do innych biegających ptaków z rodziny strusiowatych, zalicza się również:

Nandu, podobne do strusia, lecz nieco mniejsze. Dzieli się je na dwa gatunki: duże i plamiste. Nandu ma nawet 150 cm i ważą około 50 kg. Można je spotkać w Argentynie, Patagonii i równiny Andy. 

nandu

Emu, są wyższe niż nandu mają średnio wysokość około 1,8 metra oraz wagę 55 kg. Można je spotkać buszu, lasach eukaliptusowych i w Australii. Biegają również średnio 48 km/h. 

emu i młode emu

Kazuarymieszkają w lasach i dżungli. Wyróżnia się trzy gatunki kazuarów: strzępiasty, hełmiasty i mały.  Mają wysokość około 180 cm i wagę 68 kg. Są to jedne z najniebezpieczniejszych ptaków na świecie

kazuar

Kiwi, żyją wyłącznie na Nowej Zelandii. Są ich 3 gatunki: nakrapiany, mały i brunatny. Mają wysokość średnio 35 cm i ważą 2,2 kg. Co ciekawa kiwi potrafią biegać i wychodzi im to bardzo dobrze.

Kukawka, jest to najszybciej biegający ptak latający. Ma długość około 40 cm i wagę 190 - 270 g. Występuje w USA. 

komentarz 27 marca 2021 przez użytkownika Gość
A kury przecież też biegają widziałem u babci na wsi
...