pytanie zadane 14 sierpnia 2015 w Fauna i flora przez użytkownika Gość
Jak się nazywa choroba czy sytuacja, gdy ktoś boi się pająków?

1 odpowiedź

odpowiedź 15 sierpnia 2015 przez użytkownika

Lęk przed pająkami to arachnofobia. Co więcej arachnofobia nie dotyczy tylko pająków, ale również innych bezkręgowców, które są podobne do pająków. Arachnofobia zdarza się najczęściej u ludzi i uznaje się ją za jedną z najczęściej występujących fobii. 

Pierwsza część tego słowa, czyli arachne oznacza paniczny strach przed pająkami. Nawiązuje on do mitycznej bohaterki Arachne, którą Atena zmieniła w pająka. 
Słowa fobia używa się w psychiatrii i oznacza ono nieuzasadniony strach przed jakimś zjawiskiem

Lęk przed pająkami może mieć różne źródła. Jego przyczyną może być warunkowanie klasyczne, czyli że ktoś nas straszył pająkiem lub widzieliśmy reakcję bliskich nam osób na pająki i my też zaszczepiliśmy w sobie takie reakcje.
Poza tym przez to, że my możemy być agresywni przypisujemy tę agresję również pająkowi i wydaje nam się, że on też jest agresywny i stąd nasz lęk, nasza obawa przed nim. 
Jeszcze inna teoria głosi, że takie stworzenie może wydawać się nam brudne, włochate, paskudne itp. i na samą myśl nachodzi nam obrzydzenie. 

skakun arlekinowy

Sposobem wyleczenia się z arachnofobii jest zazwyczaj konfrontacja pacjenta z przedmiotem jego strachu, czyli w tym przypadku z pająkiem. Z początku może to być fotografia pająka, później zabawka pająk, a dopiero na końcu żywy pająk. Wszystkie te kroki mają prowadzić do wyleczenia się z arachnofobii. 

komentarz 27 marca 2021 przez użytkownika Gość
U nas w Polsce to nie widzę podstaw, bo rodzime pająki są zupełnie nie groźne. Gorzej jeśli ktoś mieszka w Australii, gdzie zwykły domowy pająk może okazać się czarną wdową której jad może być groźny dla życia człowieka. Tam to dopiero można się bać pająków.
...