pytanie zadane 14 sierpnia 2015 w Internet przez użytkownika anonimowy
Czasami mam pliki z takim rozszerzeniem w wiadomościach e-mail, ale nie mogę tego otworzyć, co to jest?

1 odpowiedź

odpowiedź 14 sierpnia 2015 przez użytkownika

Plik z rozszerzeniem .XAdES (z ang. XML Advanced Electronic Signatures) to prostu plik z podpisem elektronicznym.

Ikona takiego pliku - ikona pliku xades

Ta odmiana podpisu elektronicznego, stanowi rodzinę formatów podpisu cyfrowego, które zostały zdefiniowane przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI). W tym pliku poza samym podpisem elektronicznym, znajduje się również znakowanie czasem. A sam podpis XAdES jest zgodny z europejską dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 1999/93/WE z dnia 13 grudnia 1999r. w sprawie wspólnotowych ram w zakresie podpisów elektronicznych.

Istnieją cztery główne odmiany podpisów cyfrowych XAdES:
XAdES-BES
XAdES-EPES
XAdES-T
XAdES-C

Często można się z takimi plikami spotkać w korespondencji email, gdyż wiele firm podpisuje cyfrowo dokumenty, np. firma Orange przesyła podpisane cyfrowo e-faktury za usługi. Obok pliku pdf z fakturą, znajduje się również plik XAdES z podpisem.

Można także spotkać pliki z rozszerzeniem .sig i są to pliki z danym wraz podpisem elektronicznym, czyli takie dwa w jednym.

Alternatywą dla podpisu elektronicznego w formacie XAdES jest PADES, który jest podpisem składanym w pliku PDF.

komentarz 22 października 2019 przez użytkownika anonimowy
Dzięki za wyczerpujące info. Dostałem wiadomość z załącznikami i właśnie jeden plik był z rozszerzeniem .xades

 Nie wiedziałem co to za dziwo i próbowałem go otworzyć różnymi programami i nic nie szło. Widać, że szkoda było mojej roboty, bo to tylko plik podpisu elektronicznego, a mnie interesował tylko właściwy plik z informacją.
komentarz 16 lutego 2020 przez użytkownika anonimowy
Dzięki za info . Bo dostałem dwa takie pliki na maila chyba z jakąś faktura. I jeden plik mogłem otworzyć w pdf, ale drugiego w żadnym wypadku niczym. I właśnie to był plik z końcówką xades. Teraz już wiem czemu nie mogłem otworzyć i że plików sumie poza podpisem elektronicznym nie ma żadnych danych.
...