seohost
pytanie zadane 29 maja 2016 w Geografia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 30 maja 2016 przez użytkownika

Poza Układem Słonecznym można zobaczyć mgławice, gromady gwiazd czy galaktyki, ale zazwyczaj nie są one na tyle jasne, by obserwować je bez teleskopu. Ale są również takie zjawiska, które można ujrzeć na jasnym, miejskim niebie. 

Do nich zaliczają się np. Plejady, czyli gromady gwiazd w Byku. Określa się je również mianem Siedmiu Sióstr. Gołym okiem można dostrzec 6 z nich, więc nie wiadomo do końca czemu noszą one nazwę Siedmiu Sióstr. Ta obserwacja może również dostarczyć informacji o naszym wzroku, gdyż zazwyczaj większość osób widzi ich tylko 6, zaś osoby obdarzone ponadprzeciętnym wzrokiem widzą 7,8 a nawet i 10 gwiazd. 

Gołym okiem można również dojrzeć gromadę M44 w Raku. Gromada ta wygląda na nieregularną plamkę światła, dlatego że jej gwiazdy są dość słabe. 

Można dostrzec też Wielką Mgławicę w Orionie. Jest to najbardziej efektowna mgławica złożona z obłoków wodoru. W miejskich warunkach przypomina mglistą plamkę. 

Najtrudniej gołym okiem zobaczyć galaktyki. Można odnaleźć na niebie (w dobrych warunkach pogodowych) Wielką Mgławicę w Andromedzie (M31). Jak dokładnie się przyjrzymy zobaczymy jej wydłużony kształt. Jest ona najdalszym obiektem widocznym z Ziemi gołym okiem, oddalona o 2 miliony lat świetlnych. 

...