pytanie zadane 29 maja 2016 w Turystyka przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 29 maja 2016 przez użytkownika

Taniec feretronów to kaszubska tradycja pielgrzymkowa polegająca na kłanianiu się świętych obrazów, czyli feretronów. Feretrony to religijne obrazy malowane z obu stron, które znajdują się na podstawie, na której są przenoszone. Widoczne one są podczas różnego rodzaju uroczystości kościelnych czy właśnie pielgrzymek. 

W Polsce na Kaszubach głównym elementem tańca feretronów, są tzw. pokłony feretronów. Kłaniają się one różnym miejscom podczas pielgrzymki np. docelowym świątyniom, kościołom, przydrożnym krzyżom, kaplicom oraz sobie nawzajem. 

Inicjatywa stworzenia czegoś takiego jak taniec feretronów narodziła się w Kalwarii Wejherowskiej w I połowie XVIII wieku. Taniec świętego obrazu rozpoczyna się od trzykrotnego jego podrzucenia, potem są ukłony w odpowiednie strony, zataczanie koła i znów ukłon. Całym tym tańcem sterują cztery osoby, trzymające feretron za drewniane uchwyty. 

Poniżej film z Kalwarii Wejherowskiej przedstawiający taniec/pokłon feretronów (feretron dance): 

O co chodzi w tym obyczaju, jakim jest taniec feretronów? Mieszkańcy Kaszub w ten właśnie sposób oddają hołd świętemu miejscu w jakie przybyli, w jakie pielgrzymowali. Jest to również oddanie hołdu sobie nawzajem. Tradycja tańca feretronów ma już ponad 350 lat. 

Osoby, które trzymają feretron, czyli święty obraz nazywa się 'obraźnikami' i to właśnie oni uczą się danego tańca. Musi on zawierać ustalony zestaw gestów. Najważniejsze gesty, które pokazują wszyscy obraźnicy danego feretronu to znak krzyża i pokłon. Resztę choreografii autorzy tańca wymyślają sobie sami.  

komentarz 20 stycznia 2021 przez użytkownika anonimowy
Ale niesamowicie wygląda ten taniec, szkoda że nie jest to bardziej promowane, bo to jakby nie patrzeć część tradycji i kultury lokalnej w połączeniu z religią. Takich lokalnych "rytuałów" (wiem, słowo beznadziejne) w Polsce jest pewnie masa, tylko nieodkryte, znane tylko lokalnej społeczności.
...