pytanie zadane 29 maja 2016 w Geografia przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 29 maja 2016 przez użytkownika

Oczywiście w Polce występują wulkany, ale są nieaktywne od bardzo, bardzo dawna. Bardzo dawno znaczy, że aktywne były wiele milionów lat temu. Aczkolwiek dobrze wiedzieć, że w naszym kraju w ogóle one istnieją. Można sobie zaplanować wycieczkę na taki wulkan nie wyjeżdżając z kraju. Występują one na południu polski, głównie w Sudetach.

Najsłynniejszy i najbardziej charakterystyczny wulkan w Polsce to Ostrzyca Proboszczowicka (nazywany również jako Śląską Fudżijamą). A dlaczego Ostrzyca jest najbardziej znanym wulkanem w Polsce? Ano dlatego, że go najbardziej przypomina. Wzgórze o wysokości 501 m n.p.m. ma kształt typowego stożka wulkanicznego. Na terenie wygasłego wulkanu utworzony jest Rezerwat przyrody Ostrzyca Proboszczowicka o powierzchni 3,81 ha. Wulkan w Ostrzycy Proboszczowickiej był czynny ok. 15-20 mln lat temu.


Tak jak już wcześniej wspomniałem w Polsce istnieją również inne pozostałości wulkanów, które raczej nie są tak spektakularne jak ten w Ostrzycy. Pewnie dlatego, że aktywne były nawet 200-500 mln lat temu, więc uległy znacznej erozji.

Inne pozostałości wulkanów:

- Organy Myśliborskie
- Wilcza góra
- Organy Wielisławskie
Czartowska Skała
Wilcza Góra (inna nazwa to Wilkołak)
- Trupień
- Zamek Grodziec, który został wybudowany na wzgórzu powulkanicznym
- Góra Świętej Anny
Skała Bazaltowa
 

Tutaj mapa wulkanów w Polsce, na której zaznaczone są najpopularniejsze pozostałości wulkaniczne w naszym kraju.

komentarz 6 maja 2020 przez użytkownika Gość
Całe szczęście że w Polsce nie ma wulkanow.,tak jak nie ma trzęsień ziemi. My bez tych kataklizmów ciężko mamy z odbudowywanej czegokolwiek a jeszcze jakby miałoby być coś takiego.
komentarz 31 stycznia 2021 przez użytkownika Gość
Dobrze że u nas nie ma czynnych wulkanów, bo i pewnie też by były trzesienia ziemii z tego powodu.
...