Oczywiście w Polce występują wulkany, ale są nieaktywne od bardzo, bardzo dawna. Bardzo dawno znaczy, że aktywne były wiele milionów lat temu. Aczkolwiek dobrze wiedzieć, że w naszym kraju w ogóle one istnieją. Można sobie zaplanować wycieczkę na taki wulkan nie wyjeżdżając z kraju. Występują one na południu polski, głównie w Sudetach.
Najsłynniejszy i najbardziej charakterystyczny wulkan w Polsce to Ostrzyca Proboszczowicka (nazywany również jako Śląską Fudżijamą). A dlaczego Ostrzyca jest najbardziej znanym wulkanem w Polsce? Ano dlatego, że go najbardziej przypomina. Wzgórze o wysokości 501 m n.p.m. ma kształt typowego stożka wulkanicznego. Na terenie wygasłego wulkanu utworzony jest Rezerwat przyrody Ostrzyca Proboszczowicka o powierzchni 3,81 ha. Wulkan w Ostrzycy Proboszczowickiej był czynny ok. 15-20 mln lat temu.
Tak jak już wcześniej wspomniałem w Polsce istnieją również inne pozostałości wulkanów, które raczej nie są tak spektakularne jak ten w Ostrzycy. Pewnie dlatego, że aktywne były nawet 200-500 mln lat temu, więc uległy znacznej erozji.
Inne pozostałości wulkanów:
- Organy Myśliborskie
- Wilcza góra
- Organy Wielisławskie
- Czartowska Skała
- Wilcza Góra (inna nazwa to Wilkołak)
- Trupień
- Zamek Grodziec, który został wybudowany na wzgórzu powulkanicznym
- Góra Świętej Anny
- Skała Bazaltowa
Tutaj mapa wulkanów w Polsce, na której zaznaczone są najpopularniejsze pozostałości wulkaniczne w naszym kraju.