pytanie zadane 29 maja 2016 w Turystyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 29 maja 2016 przez użytkownika

Nie wiem czy słyszeliście już o lodowych kulkach. A mianowicie te niesamowite lodowe kule, zwane morszkulcami pojawiły się w lutym na plaży w Jastarni od strony zatoki Puckiej. Wyglądają super na zdjęciach i filmach i aż chciałoby się zobaczyć je na żywo. Lodowe kule są podobnie niesamowitym zjawiskiem co tworzące się na zbiornikach wodnych lodowe kwiaty.

Takie morszkulce tworzą się wtedy, gdy błoto pośniegowe miesza się z lodem prądowym, czyli tzw. śryzem, a do tego doda się jeszcze wodę rozbijającą się o brzeg plaży. Takie kule narastają zazwyczaj na jakiś kamyczkach, która otoczy woda a następnie zamarznie. Pod wpływem fal oraz wiatru mała kuleczka przenosi się dalej, nabierając przy tym kolejnych warstw wody, która zmienia się w lód. Dzięki sile wiatru i nierównomiernym falom tworzą się właśnie takie idealne kule (na podobnej zasadzie tworzą się perły). Kule z Jastarni miały około 15 cm średnicy, czyli były dość spore. Na powstanie lodowych kul ma też wpływ słabo zasolona woda w naszym morzu Bałtyk, podobnie jak woda w jeziorach amerykańskich np. na jeziorze Michigan. Poza tym w tworzeniu kul pomaga też niska temperatura powietrza, południowo-wschodni wiatr oraz nieregularne zawijanie się fal w zatoce. 

Lodowe kule pojawiają się również w Mikoszewie co kilka lat:

Lodowe kule zazwyczaj znikają wraz z odwilżą lub dużą falą morską, która je rozbije.  Jeśli macie jakieś swoje zdjęcia tego niespotykanego zjawiska to zamieszczajcie we komentarzach. 


Co ciekawe lodowe kule nie są zjawiskiem występującym tylko w Polsce. Możemy je obserwować jeszcze w takich miejscach na świecie, gdzie wody są mało słone tak jak w naszym morzu np.:

- północno-wschodnie wybrzeże jeziora Michigan, gdzie powstają one każdego roku i są znacznie większe od naszych. Mają bowiem wielkość piłek do gry w koszykówkę i ważą nawet do 23 kg,

- jeziora w Finlandii. 

komentarz 20 maja 2020 przez użytkownika Gość
Rzeczywiście rzadkie zjawisko pogodowe czy jak to tam nazwać. Jak tylko raz coś takiego widziałem jak byłem nad morzem wiele lat temu. Ale nie pamiętam dokładnie gdzie to było chyba na mierzei. Tylko kulki były mniejsze niż te na zdjęciu.
komentarz 21 marca 2022 przez użytkownika Gość
Musze w zimę jechać do jastarni i przekonać się na własne oczy
...