pytanie zadane 29 maja 2016 w Turystyka przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 29 maja 2016 przez użytkownika

Morskie Oko w Kołobrzegu to nazwa dawnych budynków rodzinnego kąpieliska położonych na kołobrzeskiej plaży tuż nad morzem. Budynki te stoją po dziś dzień na kołobrzeskiej plaży sąsiadującej z parkiem zdrojowym im. Stefana Żeromskiego.  https://goo.gl/maps/LWu16wi1XyvuhUo3A

To rodzinne kąpielisko wybudowano na przełomie 1902 - 1903 roku. Znajdowało się w nim 185 przebieralni oraz restauracja, z której rozciągał się widok na morze Bałtyckie. Po trzynastu latach działalności obiekt został podpalony. 

Nowe budynki odbudowano w latach 1923 - 1924. Wówczas władzę nad ośrodkiem sprawowało Uzdrowisko Kołobrzeg, a wcześniejsze przebieralnie przebudowano na pokoje hotelowe. W kolejnych latach Morskie Oko stało się własnością Stefana Olszewskiego, który rozebrał główny budynek za zgodą władz, ale następnie miał je odbudować; niestety wkrótce zmarł. Po rozbiórce głównej części została tylko ta część w kształcie litery L, którą możemy oglądać dziś. 

A tak wygląda Morskie Oko w Kołobrzegu dziś:

Obecnie opiekę nad kołobrzeskim Morskim Okiem sprawuje spółka Zdrojowa Invest & Hotels. 

komentarz 20 maja 2020 przez użytkownika anonimowy
Wyglądają jak jakieś domki na Filipinach nad morzem. Ale jak na polskie warunki bardzo ciekawa atrakcja. Chyba jedyna w swoim rodzaju nad Bałtykiem bo nigdy o czymś takim nie słyszałem. Muszę zobaczyć jak będę w Kołobrzegu.
...