seohost
pytanie zadane 22 maja 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 24 maja 2016 przez użytkownika

Ostatnio kupiłam truskawkę pnącą i chcę się z Wami podzielić informacjami o niej. Zacznę od odmian. A więc wyróżnia się 4 odmiany:

1. Fragoo - jest to odmiana truskawki całorocznej. Nadaje się idealnie do doniczek wiszących np. na balkon. Ma ciemnozielone liście, kwitnie długo i obficie, kwiaty są białe lub różowe. Jej owoce są czerwone, słodkie i zbiera się je od maja aż do pierwszych przymrozków. 

2. Albion - jest odmianą powtarzającą. Nadaje się do doniczek wiszący, ale może też być sadzona w ziemi jako truskawka pnąca np. po drabince, pergoli. Ma obfity kwiatostan i owoce, które pojawiają się od wiosny, aż do pierwszych przymrozków. Owoce są duże, aromatyczne i słodkie. 

3. Framberry - jest to malino-truskawka 

4. Pinberry - jest to biała truskawka

Dwie ostatnie odmiany należy sadzić w pobliżu innych odmian truskawek, gdyż nie są one samopylne. 

Jeśli chodzi o uprawę truskawki to można sadzić ją do gruntu, ale również do doniczek czy skrzynek. Jeśli wybierzemy grunt to sadzimy je w rozstawione co 15-20 cm. Truskawki lubią podłoża o kwasowości ph 5,5 - 6,5 w podłożu torfowym. Należy również pamiętać o ich nawożeniu lub wymieszaniu podłoża z obornikiem przed sadzeniem. Po posadzeniu należy ją często podlewać, alby podłoże zawsze było wilgotne w dotyku. 

Truskawki można również spryskać preparatem na choroby grzybowe. Robi się to w okresie kwitnienia. Miejsce dookoła truskawki należy też odchwaszczać. Gdy pojawią się pierwsze kwiatostany, można je usunąć. Taki zabieg zwiększy plon w przyszłości. Jeśli sadzimy truskawki do gruntu to na okres zimy krzaczki okrywamy słomą lub agrowłókniną. Natomiast jeśli sadzimy rośliny w doniczki to na czas zimy wsadzamy je do gruntu i dokładnie okrywamy. 

By uzyskać truskawkę pnącą należy posadzić ją przy podporach np. drabinkach, rusztowaniach czy siatkach, a wystające rozłogi należy prowadzić po rusztowaniu. 

By uzyskać truskawkę wiszącą należy posadzić ją w doniczkę, a następnie zawiesić dość wysoko. To samo można uzyskać sadząc truskawkę do balkonowej doniczki. 

Ja posadziłam swoje truskawki do gruntu i będę je formowała na truskawki pnące. Póki co są małe, więc jeszcze nie montowałam przy nich drabinek czy podpórek. Na razie wyglądają tak:

truskawka

truskawka pnąca

Jest jeszcze coś takiego jak sadzonki firgo, czyli sadzonki wykopane w zimie i umieszczone w chłodni. Takie sadzonki, trzymane w odpowiedniej temperaturze, można przechowywać w ten sposób przez wiele miesięcy. Sadzonki te zwykle przyjmują się w 100%, rosną szybko i owocują po 8 tygodniach od wsadzenia. 

Po roku

Po ponad roku sadzonki wyglądają tak:

truskawka pnąca dwuletnia

Truskawka owocuje dwa razy w ciągu roku: wczesną wiosną i wczesną jesienią. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w stelaże, pergole do pięcia. Całość ładniej będzie wyglądać, a dodatkowo nowo wyrośnięte odnogi nie będą się nam plątać lub zajmować miejsca na ziemi. 

truskawka pnąca dwuletnia na pergoli
 

Truskawki mają się dobrze i co najważniejsze w polskich warunkach owocują dwa razy w roku - maj/czerwiec i sierpień/wrzesień, co wyróżnia je od zwykłych odmian truskawek. Jeśli pogoda sprzyja to mogą owocować, przez cały czas z małymi przerwami. Czyli możemy sobie zjeść truskawki w połowie lipca, gdy wszyscy już zapomnieli ich smak.

Po 2 latach

truskawki pnące z owocami

truskawki pnące całoroczne

Niestety po dwóch latach doświadczeń muszę uznać, że nie ma sensu stosować stojaków, aby wieszać na nie pędy. Niestety nasz polski klimat, do tego się nie nadaje. Po zimie pędy i tak usychają i zostaje tylko to, co na dole w ziemi. Pewnie w ciepłym klimacie, pędy utrzymywałyby się całym rokiem, i wtedy rzeczywiście utworzyłby się duży krzak truskawkowy, ale nie w Polsce.

Pędy, których ta odmiana truskawki wydaje bardzo dużo, najlepiej puścić na ziemię i niech się zakorzeniają. Najlepiej zostawić je na zimę. Wiosną pędy usychają i można je odciąć, a sadzonki rozsadzić dalej od macierzystej rośliny. W ten sposób w dwa sezony z kilku podstawowych sadzonek, rozsadzimy pokaźny kawałek działki. I poza jedzeniem truskawek w maju i czerwcu jak wszyscy, będziemy jedli również w sierpniu i wrześniusmiley

Owoce truskawki pnącej całorocznej, mają kształt lekko podłużny, ale są równie smaczne co inne odmiany:

wygląd owocu truskawki pnące całorocznej


Edycja: 21.04.2020

Jako że zima w sezonie 2019/2020 była bardzo łagodna w Polsce i nie było mrozów, truskawki nie pozbyły się w całości liści i już w kwietniu zaczęły pączkować kwiaty

kwitnące truskawkiCzyli bardzo szybko jak na truskawki bo już ok. 21 kwietnia kwitną, więc owoce tego roku również powinny być dużo wcześniej niż "zwykłe" odmiany truskawek. Gdy dojrzeją pierwsze owoce, dam znać bo wygląda na to, że będą rekordowo szybko.

komentarz 18 listopada 2016 przez użytkownika anonimowy

Ja dopiszę jak rozmnaża się truskawki, niezależnie od tego czy są to pnące truskawki czy zwykłe. 

Zawsze wybierajmy te sadzonki, które są najsilniejsze, wyrośnięte na rozłogach. Delikatnie je wykopujemy łopatką i za pomocą nożyczek odcinamy pędy rozłogu po obu stronach rozłogi. 

Zachowajmy jak największe bryłki korzeniowe i przenosimy sadzonki na stałe miejsce. Należy je natychmiast zasadzić. Po posadzeniu w nowe miejsce obficie je podlewamy. 

komentarz 30 kwietnia 2020 przez użytkownika anonimowy
Nigdy nie było i nie ma truskawek pnących. Każda jest taka sama. Wytwarza rozłogi i jak je do czegoś zamocujesz to pójdą w górę ale same z siebie się nie pną, jak posadzisz w doniczce i pozwolisz rozłogom zwisać to będą wisiały a jak posadzisz w ziemi to będą rosły na płask. NIE MA PNĄCEJ TRUSKAWKI!!!
komentarz 30 kwietnia 2020 przez użytkownika

Może patrząc na to od strony fachowej może i nie ma. Pojęcie truskawka pnąca, jest raczej potoczną nazwą lub wręcz marketingową, bo występuje w sklepach ogrodniczych, gdzie można je kupić.

Natomiast jeśli chodzi pnącza, to powyższy opisywany gatunek wypuszcza ich dużo więcej niż te zwykłe gatunki truskawek, które owocują tylko raz w roku. Dlatego też idealnie nadaje się do podwieszania, pewnie stąd ta nazwa.

komentarz 18 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy
Nie no jeść truskawkę z własnego ogródka w sierpniu czy wrześniu to cudowna sprawa. Ja uwielbiam te owoce ale niestety dostępne są tylko raz w roku. Nie mówię oczywiście o tych sztucznych które w sklepie można kupić całym rokiem za kupę kasy.
komentarz 20 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy

Ale te trzy truskaweczki na zdjęciu przyjaźnie wyglądają mniamsmiley

...