seohost
pytanie zadane 22 maja 2016 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

2 odpowiedzi

odpowiedź 22 maja 2016 przez użytkownika

Na grillu można przygotować wiele potraw, nie tylko kiełbaskę, ale też wiele innych dań. By dobrze je przygotować i by były smaczne trzeba najpierw sporządzić dobrą marynatę. Poniżej podam przepisy na marynaty zarówno do mięs, jak i kiełbasek.

Uniwersalna: łyżka musztardy, 30 ml jasnego ****, pół łyżeczki miodu, ząbek czosnku, 2 łyżki oleju, sól, pieprz, papryka słodka i ostra (mielona), majeranek. Składniki należy wymieszać i marynować mięso 3-4 godziny.

Słodka: 50 ml sosu sojowego, 3 łyżki brązowego cukru, ząbek czosnku, 50 ml ciemnego ****, świeża bazylii (kilka listków), pieprz Cayenne. Składniki dokładnie wymieszać i marynować mięso 2-3 godziny. 

Cytrynowo-miodowa: 4 łyżki miodu, 6 łyżek soku z cytryny, 25 ml jasnego ****, 6 łyżek oleju, 2 łyżeczki estragonu, 2 łyżeczki mielonej papryki słodkiej, cebula drobno posiekana. Składniki wymieszać i marynować mięso 3-4 godziny. 

odpowiedź 2 lipca 2020 przez użytkownika

Marynaty do drobiowych dań z grilla, choć można ich używać również do smażenia lub pieczenia drobiu w domu. 

1. Marynata jogurtowa  - Składniki:
- 250 ml jogurtu naturalnego
- sok z cytryny
- 2-3 ząbki czosnku
- 125 ml oleju słonecznikowego
- po łyżeczce imbiru, słodkiej papryki, kuminu i soli.

Wszystko razem mieszamy. Do zamykanego pudełka kładziemy pokrojone mięso, zalewamy marynatą, mieszamy i wstawiamy do lodówki na kilka godzin lub najlepiej na całą noc. 

2. Marynata z sosem Worcester - Składniki:
- 2 ząbki czosnku
- szczypta soli
- po pół łyżeczki słodkiej papryki i rozmarynu
- 3 łyżki sosu Worcester
- 6 łyżek oliwy

Czosnek rozgniatamy i mieszamy z solą. Dodajemy resztę składników i mieszamy. Do zamykanego pudełka kładziemy pokrojone mięso, zalewamy marynatą, mieszamy i wstawiamy do lodówki na kilka godzin lub najlepiej na całą noc. 

3. Marynata z curry - Składniki:
- 3 łyżki oleju ryżowego
- 2 łyżki octu jabłkowego
- 2 łyżeczki curry
- 2 łyżeczki papryki słodkiej
- łyżeczka papryki ostrej
- szczypta soli

Wszystko razem mieszamy. Do zamykanego pudełka kładziemy pokrojone mięso, zalewamy marynatą, mieszamy i wstawiamy do lodówki na kilka godzin lub najlepiej na całą noc. 

...