seohost
pytanie zadane 17 maja 2016 w Motoryzacja przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 19 maja 2016 przez użytkownika

Resoraki to miniaturowe modele samochodów, zabawki. Były to bardzo popularne zabawki w latach 70. i 80. Posiadały metalowe nadwozie, otwierane drzwiczki (czasem nawet maskę) i resorowane koła (ruchome koła na wzór resorów w prawdziwych samochodach) - stąd wzięła się ich nazwa. Miały od kilku do kilkunastu centymetrów. W tamtych latach można było je kupić w Peweksie

resoraki prl

Czołowym producentem resoraków był brytyjski Matchbox. Produkował on tzw. linię 1-75, gdzie samochody (osobowe, ciężarowe i te specjalnego przeznaczenia) były dokładnie odwzorowane. Poniżej możecie zobaczyć jak ta firma produkowała swoje resoraki:

Prócz tej brytyjskiej firmy, resoraki produkowały jeszcze: 

- francuska Majorette, wykonująca 3-calowe modele samochodzików.

- włoska Bburago, która robiła samochodziki z metalu. Nazwa Bburago powstała w 1976 roku i oznacza nazwę miejscowości oraz nazwisko rodziny Besana, która rozpoczęła produkcję resoraków. Pierwszym modelem była ciężarówka Fiata wykonana w skali 1:43. 

- brytyjska Corgi

- niemiecka Siku, gdzie podstawowymi elementami są samochodziki odlewane w skali 1:55. Firma produkuje samochody osobowe, ciężarowe, rolnicze, motocykle, motory, pojazdy specjalne, helikoptery, samoloty itp. 

W Polsce produkcja resoraków przypadła na lata 60. i 70. Sprzedawano wówczas "Serię Miniatur". Były to plastikowe modele wykonane w skali 1:72. Wśród nich popularnością cieszyły się m.in. ciężarówki Star, furgonetki Nysa i Żuk, autobusy Jelcz i Sanok czy pick-up Warszawa oraz auta osobowe Fiat 125p i Syrena 105. 

Wśród resoraków były takie, które się poruszały. Działo się to za pomocą napędu rąk właściciela resoraka, napędu sprężynowego, czyli resoraki były naciągane lub nakręcane, za pomocą napędu energii elektrycznej oraz napędu parowego. 

komentarz 31 marca 2020 przez użytkownika anonimowy
Teraz jak patrzę na zabawki dzieciaków to resoraki ale takie klasyczne nie są modne.tak jak w latach 90.  Teraz to albo jakieś plastikowe bajkowe samochody albo jakieś duże zdalnie sterowane.
...