pytanie zadane 17 maja 2016 w Kuchnia przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 19 maja 2016 przez użytkownika

Polo Cockta to napój gazowany bardzo popularny w latach 80. Była to polska wersja Coca-coli i Pepsi. Obecnie jest jedna z najlepszych alternatyw dla ww. światowych marek, jeśli chodzi o ten typ napojów.

polo cockta

Produkcją Polo Cockty zajmowała się od lat 60. XX wieku Spółdzielnia Spożywców "Społem". Nie utrzymywała ona jednak spójnej receptury, jak i opakowania. Jedne butelki miały stylowy sitodruk, a inne oranżadopodobną etykietę. Termin przydatności do spożycia Polo Cockty wynosił jedynie 30 dni. Poza tym była ona mniej gazowana od swoich zagranicznych rywali, przez co również mniej smaczna. 

Obecnie produkcją Polo-Cockty zajmuje się polska firma Zbyszko z Radomia. Co ciekawe inne kraje również zajmują się produkcją swojej wersji coli. Są to m.in.:
- Czechy - robiące napój Kofola
- Arabia Saudyjska - robiąca napój Zam Zam
- Iran - robiący napój Parsi Cola
-
Wielka Brytania - robiąca napój Qibl Cola


Polo-Cockta przetrwała i zyskała na popularności, między innymi dzięki filmowi Kingsajz, gdzie piły ją krasnoludki o ludzkim wzroście, po by utrzymać ten stan i żyć w tytułowym kingsajzie. 

Tu fragment filmu "Kingsajz":

Można przypuszczać, że w tamtych czasach w Polsce to właśnie Polo Cockta była krasnoludkiem. Jej zadaniem była walka z większymi od siebie i bardziej znanymi napojami. 

komentarz 11 kwietnia 2020 przez użytkownika Gość
Piłem ostatnio polo cockte ze sklepu i muszę przyznać że nawet pyszna. Chyba się na nią przerzuce tym bardzie że jest produkowana przez polską firmę. Tylko szkoda że jest tak słabo dostępna w sklepach.
komentarz 16 lipca 2021 przez użytkownika Gość
Muszę poszukać po sklepach i zobaczyć czy jej smak jest podobny do oryginalnej coli.
komentarz 12 stycznia 2022 przez użytkownika Gość
Ostatnio natrafiłam na polo coktę w Dino są do kupienia w 2 litrowych butelkach. Cena o połowę niż oryginalna cola, właściwie smak bardzo zbliżony.
komentarz 29 stycznia 2022 przez użytkownika Gość
Potwierdzam też widziałam w dino, była tam za 3,99 zł polo cocta 2l duża buteka. ale też w moim osiedlaku była, więc widać że jest coraz popularniejsza. i smakowo tez mi pasuje.
komentarz 28 lutego 2022 przez użytkownika Gość
w sumie jak ostatnio piłem dla mnie polocockta smakuje najbliżej do orginałów
komentarz 2 listopada 2022 przez użytkownika Gość
Ja teraz kupuje tylko polococtę, bo jest najtańsza (potrafi być o połowę tańsza niż pepsi), a smakiem jest najbardziej zbliżona do oryginału.
...