pytanie zadane 17 maja 2016 w Muzyka przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 19 maja 2016 przez użytkownika

Pewnie chodzi o pocztówki dźwiękowe. Jest to produkt fonograficzny oparty na technologii płyty winylowej. Ścieżkę dźwiękową ryto na warstwie laminatu naniesionej na kartę pocztową. Nagranie takie było monofoniczne i odtwarzało się na 45 obrotów (tak jak single). 

Pocztówki dźwiękowe najlepiej współpracowały z gramofonami linii Bambino. Działalność pocztówkowa rozkręciła się na dobre w latach 50. Informacje o wykonawcy na takiej płycie były zawarte na centralnej naklejce. Na płycie dźwiękowej można było do dowolnej muzyki wgrać np. jakieś pozdrowienia dla rodziny. 

W latach 60. stworzono instytucję, która działała w tym charakterze i była ona instytucją państwową, a nie prywatną jak wcześniej. Pocztówki takie miały na odwrocie miejsce na znaczek i adres. Grające pocztówki można było kupić w kioskach Ruchu. 

komentarz 2 kwietnia 2020 przez użytkownika anonimowy
Pamiętam jak moja babcia kiedyś miała tych pocztówek winyli z kilkadziesiąt. Zostało jej z dawnych czasów. Fajna sprawa, można do kogoś wysłać żeby sobie posłuchał też piosenek. Teraz na płycie DVD lub pendrive nie da się tego zrobić.
...