pytanie zadane 17 maja 2016 w Różne przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 20 maja 2016 przez użytkownika

Pewex to sieć handlowa popularna w czasach PRL-u.

Można tu było wymienić waluty na towary krajowe oraz zagraniczne. Początkowo Pewex był własnością banku PeKaO, a później przejęło go Ministerstwo Handlu Wewnętrznego i Usług. Później przemianowano takie sklepy na Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego, skąd skrót PEWEX. 

W Pewexie znajdował się asortyment niedostępny w innych sklepach. Na początku jego działalności czołowymi produktami były tekstylia i odzież, a zwłaszcza dżinsy. W latach 80. najpopularniejsza była elektronika, używki i kosmetyki. W tych też latach Pewex był niezłym biznesem dla państwa, gdyż dostarczył 350 mln dolarów rocznie. Załamanie sprzedaży nastąpiło w 1991 roku, zaś w 1997 roku firma zajęła się zarządzaniem nieruchomościami. 

Konkurencją dla Pewexu były sklepy Baltony, czyli Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego, które działalność rozpoczęły już w latach 40. Wówczas zaopatrywały one pracowników zatrudnionych za granicą, głównie marynarzy, ale też pracowników lotnisk, przejść granicznych oraz placówek dyplomatycznych. 

...