seohost
pytanie zadane 17 maja 2016 w Różne przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 20 maja 2016 przez użytkownika

Pewex to sieć handlowa popularna w czasach PRL-u.

Można tu było wymienić waluty na towary krajowe oraz zagraniczne. Początkowo Pewex był własnością banku PeKaO, a później przejęło go Ministerstwo Handlu Wewnętrznego i Usług. Później przemianowano takie sklepy na Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego, skąd skrót PEWEX. 

W Pewexie znajdował się asortyment niedostępny w innych sklepach. Na początku jego działalności czołowymi produktami były tekstylia i odzież, a zwłaszcza dżinsy. W latach 80. najpopularniejsza była elektronika, używki i kosmetyki. W tych też latach Pewex był niezłym biznesem dla państwa, gdyż dostarczył 350 mln dolarów rocznie. Załamanie sprzedaży nastąpiło w 1991 roku, zaś w 1997 roku firma zajęła się zarządzaniem nieruchomościami. 

Konkurencją dla Pewexu były sklepy Baltony, czyli Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego, które działalność rozpoczęły już w latach 40. Wówczas zaopatrywały one pracowników zatrudnionych za granicą, głównie marynarzy, ale też pracowników lotnisk, przejść granicznych oraz placówek dyplomatycznych. Pod wszystkimi tymi sklepami, często stali cinkciarze, którzy nielegalnie wymieniali walutę.

komentarz 22 marca 2020 przez użytkownika anonimowy

Oj tak pamiętam jak mój tata kupił mi pierwsze dzinsy za PRL-u właśnie w peweksie. Blyszczalem w szkole bo prawie nikt z klasy nie miał. To były czasybroken heart

Mogli by wznowić sieć tych sklepów, byłby to prawdziwy hit handlowy.

komentarz 5 marca 2021 przez użytkownika anonimowy
Sklepy Baltona z czego wiem to nadal.jeszcze istnieją. Peweksow juz nie ma, szkoda że nikt nie wpadł na pomysł reanimowania marki. Ciekawe kto ma prawo do znaku towarowego.
...