pytanie zadane 17 maja 2016 w Nauka i technika przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 20 maja 2016 przez użytkownika

Mirosław Hermaszewski jest pierwszym polakiem, który był w kosmosie

Urodził się w Lipnikach 15 września 1941 roku. W kosmos wybrał się 26 czerwca 1978 roku. Wziął on udział w rosyjskim programie Interkosmos, gdzie prócz niego lecieli jeszcze: Czech, Niemiec, Bułgar, Węgier, Wietnamczyk, Rumun, Mongoł, Kubańczyk. Program Interkosmos zakończył się w 1988 roku. 

Załoga leciała statkiem kosmicznym Sojuz 30, który wystartował o godzinie 18.27. Ze stacją orbitalną załoga połączyła się dopiero po 48 godzinach. Na orbicie spędzili 8 dni i wykonali 126 okrążeń wokół Ziemi. Statek wylądował w Kazachstanie 5 lipca 1978 roku. Po tym wyczynie w Polsce Hermaszewskiego witano triumfalnie. Przejazdy kabrioletem, oficjalne spotkania, meldunki w Sejmie, nagroda w postaci Poloneza i tournee po całym kraju. Wizerunek Hermaszewskiego trafił nawet na 20 złotowe monety, znaczki pocztowe i gadżety. Wydano również książkę oraz płytę z pieśniami. 

W późniejszych latach Mirosław Hermaszewski zasiadał w Wojskowej Radzie Ocalenia Narodowego, potem był komendantem dęblińskiej Szkoły Orląt. Obecnie jest na emeryturze i udziela się w  Stowarzyszeniu Kosmonautów i Astronautów Świata, a także Komitecie Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. 

...